Rodné čísla končia, vraj už nestačia. Vláda schválila náhradu

Aktualizované:
Súčasné rodné čísla by mali nahradiť identifikátory fyzických osôb. Rodné čísla podľa rezortu vnútra požiadavkám dnešných informačných systémov už nepostačujú. Vláda na svojom rokovaní odobrila návrh zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby. Rušenie rodných čísiel sa v minulosti stretlo s nevôľou časti opozície, ktorá to považuje za drahé a zbytočné.

Podľa návrhu ministerstva vnútra má mať každá osoba pridelený "bezvýznamový identifikátor, ktorý je jedinečný pre každú fyzickú osobu a ktorý tvorí náhodné desaťmiestne číslo generované kryptografickým kľúčom". Tie majú v informačných systémoch nahradiť rodné čísla.

Používame ich od roku 1954

Jedným z dôvodov tejto zmeny je chybovosť pri prideľovaní rodného čísla a následné neželané duplicity. Rezort vnútra uviedol, že rodné čísla sú na Slovensku zavedené od roku 1954. Podľa nich po roku 2053 bude problémom generovať nové bez duplicít. Novým systémom chce rezort zabrániť aj zneužitiu osobných údajov. "Diskusia o myšlienke vymeniť rodné čísla za bezvýznamový identifikátor sa začala ešte v roku 2004 - 2005 na ministerstve vnútra," poznamenala po rokovaní vlády šéfka rezortu vnútra Denisa Saková.

Bezpečnú identifikáciu osôb chce rezort vnútra riešiť sústavou základných identifikátorov. Jeho súčasťou má byť základný jednoznačný identifikátor tvorený utajeným spôsobom, ktorý nebude dostupný pre používateľov. "Bude slúžiť len na identifikáciu fyzickej osoby pri výmene údajov v rámci informačných systémov," uviedol rezort vnútra.

Náhodné desaťmiestne číslo

Zo základného identifikátora sa vytvorí sektorový identifikátor slúžiaci na výmenu identifikácie v rôznych sektoroch. Pri komunikácii občana s orgánmi verejnej moci bude slúžiť takzvaný bezvýznamový identifikátor fyzickej osoby. Pôjde o náhodné desaťmiestne číslo, ktoré bude poznať jeho držiteľ a môže byť uvádzané na dokladoch. "Ministerstvo vnútra SR bude zároveň viesť register týchto identifikátorov, ktorý bude súčasťou Informačného systému identifikátora fyzických osôb," dodal rezort vnútra. Zároveň má fungovať aj sektorový identifikátor, pod ktorým budú inštitúcie evidovať fyzické osoby.

Saková pripustila, že zákon by mal byť účinný od 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v našom právnom poriadku v roku 2030. "V rýchlosti sme reagovali na požiadavku rady pre digitalizáciu verejnej správy a až teraz sme na ju schvaľovali na vláde," povedala Saková. Pripustila, že na parlamentnú schôdzu sa tento návrh zákona na prerokovanie už nedostane. "Tento schválený materiál nechávame na budúcu vládu a parlament, aby ho schválili," dodala Saková. V prechodnom období by sa popri novej koncepcii identifikácie fyzických osôb mala používať aj tá existujúca.

Nový systém podľa Remišovej všetko skomplikuje

Schválený zákon o rušení rodných čísel je nezmyselný a nákladný projekt, na ktorý doplatia občania a zaplatia ho z vlastného vrecka, tvrdí podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Za ľudí a poslankyňa Veronika Remišová. "Nový systém identifikátorov a sektorových identifikátorov už i tak nekvalitné služby štátu občanom ešte skomplikuje," uviedla poslankyňa.

TOP videá

"Nový systém môže mať kritický dosah napríklad na zdravotníctvo, keďže rodné číslo sa používa vo všetkých informačných systémoch. Pri dnešnom stave zdravotníctva, školstva či starostlivosti o starších ľudí musí štát investovať tieto prostriedky hlavne do zlepšenia služieb, ktoré poskytuje občanom, a nie na nepotrebné zmeny informačných systémov," vyhlásila Remišová.

Tvrdenia, že rodné čísla sú pre informačné systémy nepostačujúce, ktorými projekt ich rušenia obhajuje MV, považuje Remišová za zavádzajúce a účelové. Poukazuje na to, že napríklad v Estónsku, ktoré je považované za lídra v Európskej únii v oblasti informatizácie spoločnosti, sa v informačných systémoch používajú rodné čísla bez problémov. Podobne je to podľa Remišovej aj v Belgicku, Švédsku a Poľsku.

Remišová kritizuje aj to, že ministerstvo platí ďalšie stovky tisíc eur IT firme, hoci zákon nie je schválený parlamentom. "Podľa dodatku z tohto roka ministerstvo má dodávateľovi do konca marca 2020 vyplatiť ešte ďalšieho pol milióna eur za školenia a podporu pri skúšobnej prevádzke systému," hovorí Remišová. Zároveň zdôraznila, že tieto IT projekty kritizoval aj Najvyšší kontrolný úrad. Podľa Remišovej štát zákonom príde o desiatky miliónov eur a z projektu budú mať úžitok len IT firmy, ktoré systém dodávajú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá