Nesie si veľké bremeno. Tusk už vo voľbách kandidovať nechce

Nesie si veľké bremeno. Tusk už vo voľbách kandidovať nechce
Zdroj foto: SITA/AP
Predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk nebude kandidovať v prezidentských voľbách v Poľsku, ktoré sa budú konať v roku 2020.

"V budúcich (poľských) prezidentských voľbách nebudem kandidovať," povedal Tusk v Bruseli pre poľské televízne stanice, pričom dodal, že z rokov 2007-2014, keď bol premiérom, nesie na svojich bedrách príliš veľké bremeno. "Chce to, aby kandidoval niekto, koho neťaží bremeno náročných a nepopulárnych rozhodnutí, a ja si takéto bremeno so sebou nesiem, odkedy som bol premiérom," povedal predseda ER.

Tusk tiež dodal, že v budúcoročných prezidentských voľbách podporí kandidáta opozície, ktorý bude stáť proti súčasnému prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Toho podporuje konzervatívna vládnuca strana Právo a spravodlivosť — hlavný politický súper Občianskej platformy, na ktorej čele Tusk kedysi stál.

Pôsobenie Tuska vo funkcii premiéra bolo spojené so stabilným hospodárskym rastom a zlepšovaním imidžu Poľska v zahraničí, ale aj s nepopulárnymi opatreniami, napríklad zvýšením veku odchodu do dôchodku, ktoré však súčasná vláda medzičasom zrušila.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá