Dolnú snemovňu povedie nový líder, po Bercowovi to bude mať ťažké

Poslanec Labouristickej strany Lindsay Hoyle bol zvolený za nového predsedu Dolnej snemovne britského parlamentu, informovala stanica Sky News. Hoyle nahradí Johna Bercowa, ktorý tento post zastával od roku 2009.

Rozhodlo sa vo štvrtom kole

Do boja o post predsedu Dolnej snemovne sa pôvodne zapojilo sedem kandidátov a o víťazovi sa rozhodlo až vo štvrtom kole hlasovania. Hoyle v ňom zvíťazil nad labouristom Chrisom Bryantom pomerom hlasov 325 : 213. Pri voľbe predsedu sa víťazom stáva kandidát, ktorý získa podporu minimálne 50 percent hlasujúcich poslancov. V prípade, že 50 percent nezíska žiadny z kandidátov, nasleduje ďalšie kolo.

V každom kole je podľa platných pravidiel vyradený kandidát s najnižším počtom hlasov i kandidáti, ktorí nezískajú päť percentný podiel hlasov potrebný na postup do ďalšieho kola. Lindsay Hoyle získal najviac hlasov v každom z prvých troch kôl, no nestačilo to na 50-percentnú väčšinu. O víťazovi preto rozhodlo až štvrté kolo.

Krotil poslancov

Hoyle sa narodil v roku 1957 v meste Adlington v grófstve Lancashire v severozápadnej časti Anglicka. Za poslanca parlamentu bol po prvý raz zvolený v roku 1997 ako člen Labouristickej strany. Od roku 2010 zastával funkciu podpredsedu Dolnej snemovne.

Bercow z postu predsedu odstúpil 31. októbra. Do povedomia širokej verejnosti sa dostal najmä vďaka svojmu osobitému štýlu riadenia parlamentu počas ostrých diskusií britských poslancov o brexite. Britský parlament minulý týždeň schválil návrh premiéra Borisa Johnsona, na základe ktorého sa 12. decembra uskutočnia predčasné voľby. Parlament bude rozpustený 5. novembra.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá