Smrť Baghdádího nie je koniec. IS žije ďalej, hovorí šéf NATO

Smrť Baghdádího nie je koniec. IS žije ďalej, hovorí šéf NATO
Zdroj foto: SITA/AP
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg varoval pred podceňovaním Islamského štátu po tom, ako bol usmrtený jeho vodca abú Bakr Baghdádí. Smrť Baghádího totiž "neznamená koniec" tejto teroristickej militantnej organizácie, vyjadril sa v rozhovore pre nemecký nedeľník Bild am Sonntag.

Šéf NATO: ISIS udržiava tajné bunky

"ISIS ešte zďaleka nie je porazený. Musíme zaistiť, aby sa nevrátil," povedal Stoltenberg, pričom použil skratku staršieho názvu IS - Islamský štát v Iraku a Sýrii. Na okupovaných územiach týchto dvoch krajín vyhlásil IS v roku 2014 samozvaný kalifát. V súčasnosti už IS žiadne územia nemá, napriek tomu však "žije ďalej", upozornil šéf NATO. "ISIS si udržiava spiace bunky, tajné siete a pracuje na tom, aby sa vrátil späť," konštatoval Stoltenberg a dodal, že misia medzinárodnej koalície proti IS zatiaľ nie je úplne splnená.

V súvislosti s činnosťou koalície ocenil dôležitú úlohu Nemecka, ako aj "rozhodujúci" prínos Turecka. Odmietol pritom výzvy niektorých nemeckých politikov, aby bolo Turecko vylúčené z NATO.

"Ako hodnotové spojenectvo sme viazaní demokraciou, právnym štátom a ľudskými právami. To dávam neustále najavo v mnohých hlavných mestách vrátane Ankary. Ale NATO, na rozdiel od Európskej únie, nemá mechanizmy, ako postupovať proti niektorému z členov," uviedol Stoltenberg pre Bild am Sonntag.

Odpálil sa pomocou vesty

Baghdádího smrť potvrdil 27. októbra po predchádzajúcich správach svetových médií americký prezident Donald Trump. Vodca IS sa podľa slov šéfa Bieleho domu odpálil pomocou samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek v dedine na severe Sýrie. Vo štvrtok Baghdádího smrť potvrdil aj samotný IS, ktorý oznámil meno jeho nástupcu - abú Ibráhím al-Hášimí al-Kurajší.

Podľa správy medzinárodnej koalície proti IS z júna tohto roka sa nachádzalo na kedysi okupovaných územiach stále zhruba 14.000 - 18.000 prívržencov tejto organizácie vrátane 3000 cudzincov. Tí podľa expertov čakajú na vhodný okamih, aby začali nové povstanie, pričom by mohli pod novým vedením opäť získať na údernej sile.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá