Svedomitý špión. Čo hovoria odtajnené spisy KGB o Putinovi?

Svedomitý špión. Čo hovoria odtajnené spisy KGB o Putinovi?
Zdroj foto: SITA/AP
Odtajnené dokumenty bývalej sovietskej tajnej služby KGB, ktoré sú v Rusku momentálne vystavené pre verejnosť, popisujú budúceho ruského prezidenta Vladimira Putina na začiatku jeho kariéry v tejto organizácii ako "svedomitého a disciplinovaného" špióna.

Je známe, že Putin počas svojej kariéry v KGB pracoval ako príslušník kontrarozviedky. Podľa niektorých správ medzi jeho povinnosti patrilo sledovanie sovietskych disidentov; potvrdené to však nikdy nebolo.

Bol vtedy dvadsiatnik

"Súdruh Putin si neustále zvyšuje svoju ideologickú, politickú a profesionálnu úroveň," uvádza sa v jednostranovom dokumente zverejnenom pre ruské médiá, ktoré vo štvrtok citovala tlačová agentúra AFP. Predmetný dokument vznikol v čase, keď bol Putin dvadsiatnikom.

Putin, dnes 67-ročný, pracoval pre KGB (Výbor štátnej bezpečnosti) od polovice 70. rokov a v rokoch 1985 - 1990, keď sa už sovietska moc rozpadávala, bol nasadený vo východonemeckom meste Drážďany. Putin sa neskôr v Kremli obklopil množstvom bývalých zamestnancov KGB a jeho nasledovníka - vplyvnej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Profilový dokument je súčasťou výstavy v Ústrednom štátnom archíve historických a politických dokumentov (CGAIPD) v Petrohrade. Výstava predstavuje aj ďalšie odtajnené spisy.

Dostával gratulácie od nadriadených

Mladý Putin taktiež dostal "gratulácie od svojich nadriadených" v KGB "za svoju dobre organizovanú prácu a výsledky", píše sa vo vystavenom dokumente. Putin, ktorý je pri moci ako ruský prezident alebo premiér už dve desaťročia, v roku 2016 prezradil, že si z citových dôvodov ponechal členský preukaz Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ).

Podľa kremeľských zdrojov vstúpil Putin do KGB ihneď po absolvovaní právnickej fakulty na Leningradskej štátnej univerzite v roku 1975. Následne strávil 16 rokov v KGB, kde pred rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991 dosiahol hodnosť podplukovníka. Putin sa zároveň začiatkom tohto roka vyjadril, že počas sovietskej éry mal vojenskú hodnosť poručíka.

Zmienené odhalenie prišlo krátko po tom, ako bol v nemeckých archívoch objavený jeho preukaz bývalej východonemeckej tajnej služby Stasi (Ministerstvo pre štátnu bezpečnosť - Ministerium für Staatssicherheit). O jeho činnosti v Drážďanoch existuje málo spoľahlivých informácií; jednou z možností je, že bol poverený náborom cudzincov, ktorí v meste študovali alebo pracovali. Je známe, že Putin počas svojej kariéry v KGB pracoval ako príslušník kontrarozviedky. Podľa niektorých správ medzi jeho povinnosti patrilo sledovanie sovietskych disidentov; potvrdené to však nikdy nebolo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá