Šéf NATO navštívil Odesu. Stiahnite svojich vojakov, vyzval Rusko

Šéf NATO navštívil Odesu. Stiahnite svojich vojakov, vyzval Rusko
Zdroj foto: SITA/AP
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyzval počas návštevy Odesy Kremeľ, aby z Ukrajiny "stiahol všetky svoje jednotky". Súčasne však privítal utorňajší odsun vojakov a zbraní zo styčnej línie s proruskými separatistami na východe Ukrajiny.

"Vítame každú snahu o zníženie napätia," vyhlásil Stoltenberg, pričom však zároveň upozornil na skutočnosť, že aj naďalej "neustále dochádza k narušeniam prímeria". "NATO jasne zdôrazňuje, že Rusko má osobitnú zodpovednosť za stiahnutie svojich jednotiek a svojich dôstojníkov" z východnej Ukrajiny, dodal šéf Severoatlantickej aliancie. V utorok došlo k dlho očakávanému odsunu ukrajinských aj separatistických jednotiek z kľúčovej oblasti na východe Ukrajiny.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa od májového nástupu do úradu usiluje o oživenie mierového procesu s cieľom ukončiť päť rokov trvajúci separatistický konflikt, ktorý si na východe Ukrajiny vyžiadal približne 13.000 obetí na životoch. Zelenského mierový plán, zahŕňajúci okrem iného aj sťahovanie jednotiek zo styčnej línie, sa v Kyjeve stretol s vlnou kritiky najmä zo strany vojnových veteránov a nacionalistov.

Kyjev a Západ zároveň obviňujú Rusko z toho, že cez rusko-ukrajinské hranice posiela svoje jednotky a zbrane v snahe podporovať konflikt na východe Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá