Priblížila nás k našej dnešnej republike, vyhlásil premiér o ČSR

Priblížila nás k našej dnešnej republike, vyhlásil premiér o ČSR
Zdroj foto: Facebook.com/Peter Pellegrini
Vznik Československa nás výrazným spôsobom priblížil k dnešnej demokraticky zvrchovanej a medzinárodne uznávanej Slovenskej republike. Uviedol to v stredu predseda vlády Peter Pellegrini počas svojho prejavu pri príležitosti kladenia vencov pod sochu Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

Vznik Československa v októbri 1918 bol podľa premiéra krok, ktorý „nás výrazným spôsobom priblížil k dnešnej demokraticky zvrchovanej a medzinárodne uznávanej Slovenskej republike“. Podľa Pellegriniho nešlo vždy o ideálne a harmonické spolužitie, ale v danej dobe predstavovala ČSR najlepšie riešenie pre oba národy.

Predseda vlády vo svojom prejave pripomenul aj dátum 30. októbra, ktorý je významný pre podpísanie Martinskej deklarácie, v ktorej sa slovenský národ prostredníctvom svojich zástupcov vo vtedajšom Turčianskom sv. Martine prihlásil k spolužitiu s Čechmi. „Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, musíme to skúsiť s Čechmi,“pripomenul Pellegrini pri tejto príležitosti výrok Andreja Hlinku.

Premiér tiež upozornil, že slovenská delegácia vtedy netušila, že dva dni predtým prišlo v Prahe k vyhláseniu spoločného štátu, vzhľadom na fakt, že sa pred 101 rokmi informácie nešírili tak rýchlo ako dnes. Preto šlo podľa neho o suverénne rozhodnutie zástupcov slovenského národa, ktoré je možno niekedy neprávom podceňované. „Novovzniknuté Československo sa úplne prirodzene stalo medzníkom, ktorý 1. 1. 1993 vyústil do vzniku hrdej a suverénnej Slovenskej republiky. Preto si so cťou pripomínajme októbrovú križovatku 1918, ktorá nás naviedla na cestu k našej vlastnej národnej budúcnosti,“ uzavrel Pellegrini.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá