Kresák opúšťa bugárovcov, údajne smeruje do novej strany

Aktualizované:
Poslanec Peter Kresák opúšťa poslanecký klub strany Mosta-Híd. Údajne smeruje do novej strany Tomáša Druckera Dobrá voľba a už sa zúčastnil aj sobotňajšieho snemu. Samotný Kresák sa zatiaľ nechcel vyjadriť. "Dozviete sa, keď to bude aktuálne," reagoval pre Aktuality.

Koalícia má oficiálne podľa počtu poslancov zaradených v kluboch 74 hlasov (Smer-SD 48, SNS 15, Most-Híd 11). Po Kresákovom odchode ich bude mať oficiálne 73. Dlhodobo ju však podporujú napríklad nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek a Peter Marček.

Poslanec NR SR Peter Kresák vystupuje z poslaneckého klubu Mosta-Híd, potvrdil to samotný Kresák. Koalícia má tak v parlamente už len 73 poslancov. 

Dôvodom odchodu je vraj avizované spájanie Mosta-Híd s určitými stranami. Kresák nevylučuje spoluprácu s novovzniknutou stranou Dobrá voľba a uviedol, že má viacero ponúk od politických subjektov. Členom strany Most-Híd nebol. "Mám problém s niektorými politickými rozhodnutiami, ktoré sa v súvislosti s prípravou kampane udiali," povedal Kresák. "Ide napríklad o spájanie sa s inými menšinovými stranami, ktoré dlhé roky Most kritizovali a zrejme sú podporované aj zo zahraničia," dodal poslanec s tým, že Mostu-Híd drží palce a verí, že maďarská strana bude mať v parlamente po voľbách svoje zastúpenie. 

Most-Híd rokoval s viacerými menšinovými stranami o predvolebnej spolupráci. Medzi nimi je aj mimoparlamentná SMK, pri ktorej sa spomína financovanie zo zahraničia. Predsedníctvo SMK napokon odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán. Nateraz je vládna strana dohodnutá na spolupráci pred voľbami s neparlamentnou MKDA. Klub Mosta-Híd opustili nedávno poslanci Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová, ktorí sa pridali k Dobrej voľbe. 

V rokoch 2000 a 2001 sa Kresák podieľal na vypracovaní doteraz najrozsiahlejšej novely Ústavy Slovenskej republiky. Patrí medzi popredných odborníkov na ústavné právo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá