Johnsonovi sa to podarilo. Labouristi podporia decembrové voľby

Johnsonovi sa to podarilo. Labouristi podporia decembrové voľby
Zdroj foto: SITA/AP
Najväčšia britská opozičná Labouristická strana v utorok oznámila, že podporí návrh na konanie parlamentných volieb v decembri.

Líder labouristov Jeremy Corbyn po zasadnutí tieňového kabinetu uviedol, že bola splnená podmienka strany pre podporu predčasných volieb - teda, že nesmie hroziť bez brexit bez dohody. Pripomenul, že Európska únia schválila odklad odchodu Británie z EÚ do 31. januára 2020. Británia mala pôvodne Úniu opustiť 31. októbra. "Spustíme teraz najambicióznejšiu a najradikálnejšiu kampaň za naozajstnú zmenu, akú kedy naša krajina videla," uviedol Corbyn.

Britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi sa v pondelok nepodarilo získať podporu parlamentu pre svoj návrh na konanie volieb 12. decembra, ktorý poslanci zamietli pomerom hlasov 299 ku 70. Premiér na schválenie návrhu potreboval dvojtretinovú väčšinu, čo predstavuje 434 poslancov. Johnson sa však v utorok znova pokúsi o dosiahnutie konania volieb 12. decembra prostredníctvom návrhu, ktorý na schválenie potrebuje len nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá