Zeman rozdal štátne vyznamenania, získali ich Jágr i exprezident SR

Zeman rozdal štátne vyznamenania, získali ich Jágr i exprezident SR
Zdroj foto: SITA/AP
Český prezident Miloš Zeman pri príležitosti 101. výročia vzniku Československa udelil v pondelok na Pražskom hrade štátne vyznamenania 42 osobnostiam, medzi ktorými bolo šesť žien. Vyznamenanie dostal aj bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Prejav predniesol v sede

Zeman si vo svojom úvodnom prejave, ktorý sa pre bolesti nôh rozhodol predniesť v sede, s obdivom spomenul na prvého porevolučného prezidenta Václava Havla a vyslovil sa i k súčasnej situácii v republike. Rad Bieleho leva dostali in memoriam československý priemyselník Jan Antonín Baťa, rakúsky politik a niekdajší starosta Viedne Helmut Zilk, generál justičnej služby a profesor Bohuslav Ečer, pilot RAF Josef Ocelka a veliteľ 3. československej samostatnej brigády Jaroslav Selner.

Rovnaké ocenenie si prebrali aj posledný žijúci československý pilot, armádny generál Emil Boček, český exprezident Václav Klaus a slovenský exprezident Rudolf Schuster.

Rad T. G. Masaryka bol udelený in memoriam evanjelickému kazateľovi Janovi Jelínkovi, ktorý na svojej fare ukrýval ľudí prenasledovaných za druhej svetovej vojny. Medailu za hrdinstvo udelil Zeman šiestim ľuďom. Medzi ocenenými bol aj vojenský kynológ Tomáš Procházka, ktorý prišiel o život na misii v Afganistane. Spolu s ním bol ocenený aj jeho pes Doky.

Jágr, Kusterica i Saudek

Medailu za zásluhy dostalo 27 osobností, napr. hokejista Jaromír Jágr, majster sveta vo freestyle motokrose Libor Podmola, automobilová pretekárka Eliška Junková, filmový režisér a hudobník Emir Kusterica, spevák Josef Zíma či fotograf Jan Saudek.

Na slávnostnom podujatí bol prítomný aj predseda národnej rady Andrej Danko. Na úvod na rozdiel od minulého roka, kedy sa pripomínalo 100. výročie vzniku Československa, nezaznela po štátnej hymne Českej republiky aj hymna slovenská. Slávnosti sprevádzajúce 101. výročie vzniku samostatného Československa začali už dopoludnia. Politici položili vence k hrobu neznámeho vojaka na pražskom Vítkově a prezident Zeman následne vymenoval sedem nových generálov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá