Takmer milión domácností sa ponorí do tmy, na vine je vietor

Kalifornská energetická spoločnosť oznámila, že vypne elektrinu približne 940.000 domácnostiam na severe amerického štátu z obavy pred očakávaným silným nárazovým vetrom, ktorý by mohol strhnúť elektrické vedenie a jeho poškodením ešte viac rozšíriť aktívny požiar.

Severnú Kaliforniu sužuje rozsiahly požiar, kvôli ktorému evakuovali 50.000 obyvateľov. Podľa hasičov ide o najrozsiahlejšiu evakuáciu v histórii regiónu. "Modely predpovede počasia ukazujú, že pôjde zrejme o najsilnejší prejav extrémneho počasia v Kalifornii za posledné desaťročia," uviedla spoločnosť Pacific Gas & Electric vo svojom tlačovom vyhlásení. Podľa predpovede by pritom rýchlosť vetra mala dosiahnúť viac než 112 km/h. "Nárazový vietor takejto rýchlosti predstavuje vysoké nebezpečenstvo poškodenia elektrorozvodnej sústavy a následného rýchleho rozšírenia lesného požiaru," tvrdí firma.

Elektrinu začnú vypínať postupne v 36 okresoch, pričom výpadok by mal trvať až do pondelňajšieho poobedia. Tento plán sa však nepozdáva kalifornskému guvernérovi Gavinovi Newsomovi, ktorý považuje odstavenie okresov od elektriny za "neprípustné". Takisto oznámil, že štát Kalifornia vyčlenil 75 miliónov dolárov (68 miliónov eur) pre postihnuté oblasti.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá