Irakom opäť otriasajú protesty, vypuklo násilie a obetí pribúda

Iracká polícia strieľala do vzduchu ostrými nábojmi, gumovými projektilmi a použila aj slzotvorný plyn s cieľom rozohnať tisíce protivládnych demonštrantov v krajine. V centre Bagdadu prišlo o život osem demonštrantov. Zomierali však aj demonštranti na protestoch v ďalších provinciách a celkový počet obetí sa vyšplhal už na najmenej 23.

Mŕtvych hlásia z provincií Basra, Majsán, Mutanná i mesta Násiríja na juhu Iraku. Násilnosti vypukli ráno po obnovení protivládnych protestov po trojtýždňovej prestávke Demonštranti začali 1. októbra protestovať proti korupcii, nezamestnanosti a nevyhovujúcim základným službám. Z irackej metropoly Bagdad sa pritom protesty rozšírili aj do južných provincií s prevažne šiitským obyvateľstvom.

V snahe potlačiť nepokoje zaviedli úrady zákaz vychádzania a na niekoľko dní odpojili aj internet. Protesty, ktoré iniciovali mladí Iračania, si počas týždňa násilia vyžiadali 149 obetí a 3 000 zranených, keďže sa ich polícia pokúšala potlačiť aj za pomoci ostrej munície. Následné vyšetrovanie potvrdilo nasadenie nadmernej sily proti protestujúcim a odporučilo prepustenie miestnych bezpečnostných šéfov. O život prišlo aj osem príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Vzrastajú pritom obavy, že sotva dva roky po vyhlásení víťazstva nad teroristickou organizáciou Islamský štát, môžu protesty uvrhnúť Irak do ďalšej nestability. Iracké bezpečnostné sily aj predstavitelia vlády v očakávaní piatkových protestov prisľúbili vyhnúť sa ďalšiemu násiliu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá