Matovič ponúkol KDH polovicu kandidátky, Hlina odmietol

Aktualizované:
Veľkorysá ponuka alebo útok? Líder hnutia OĽANO Igor Matovič deň pred sobotňajšou Radou KDH ponúkol kresťanským demokratom Alojza Hlinu polovicu miest na kandidátke. Argumentuje spojením kresťanských síl pred parlamentnými voľbami. Šéf KDH ponuku odmietol. Matovič a Hlina majú pritom dlhodobo problematický vzťah.

Matovič: Musíme sa spojiť

Opozičné hnutie OĽANO a mimoparlamentná strana Kresťanská únia ponúkli predsedovi mimoparlamentného KDH Alojzovi Hlinovi polovicu miest na spoločnej kandidátke. Hlina by na nej mal tretie miesto. V piatok to povedal líder OĽANO Igor Matovič a predsedníčka KÚ Anna Záborská. "Ponúkame polovičku miest na kandidátke a zároveň ponúkame vlastný program pre KDH," vyhlásil Matovič. Okrem toho si podľa jeho slov môžu kresťanskí demokrati vytvoriť po voľbách vlastný poslanecký klub. Zdôraznil, že Hlina môže kandidovať z tretieho miesta na kandidátke, pričom pred ním nebude žiadny iný aktívny politik.

"Musíme sa spojiť. Musíme vytvoriť formáciu, ktorá dokáže zásadne zmeniť výsledky volieb," povedala Záborská. Podľa svojich slov osobne pozvala Hlinu na stretnutie v súvislosti s ich ďalšou spoluprácou. Doteraz odpoveď nedostala, preto ho chceli opätovne vyzvať k spolupráci ešte pred radou KDH, ktorá má byť v sobotu. Matovič poukázal aj na výsledky prieskumov pred voľbami v roku 2016. KDH malo vtedy podľa jeho slov viac percent ako v súčasnosti, no ani to nestačilo, aby sa dostalo do parlamentu. Zdôraznil potrebu spájať sa v boji proti mafii. "Nesmie zvíťaziť naše ego. Musíme uprednostniť verejný záujem celej demokratickej opozície,"skonštatoval líder OĽANO. OĽANO a KÚ nedávno oznámili, že do volieb pôjdu na jednej kandidátke. Záborská by mala kandidovať zo štvrtého miesta. KÚ rokovala o spolupráci aj s inými stranami, medzi nimi aj s KDH.

OĽANO reagovalo na odmietavý postoj predsedu KDH Alojza Hlinu s veľkým sklamaním. Hnutie verí, že Rada KDH napriek tomu ponuku zváži.

Hlina: KDH chcel zničiť už dávno

Predseda KDH Alojz Hlina odmieta spájanie sa s OĽaNO a KÚ. "KDH je tridsaťročná strana. Nemôže sa spojiť so stranou, ktorá je vlastne firmou jej predsedu. KDH je členom EPP (Európska ľudová strana), nemôže sa spojiť so stranou, ktorá má štyroch členov. A ani so stranou, ktorá bola tesne pred eurovoľbami kúpená," napísal Hlina na sociálnej sieti, pričom smeroval k tomu, že Anna Záborská z KÚ svoju stranu kúpila. "Dnes sú v politickom priestore traja politici, ktorí nezakladali stranu poctivo, ale 'oklamali demokraciu' cez kúpenie inej strany. Sú to páni Kollár a Harabin a pani Záborská," skonštatoval šéf KDH.

Hlina pripomenul, že Igor Matovič zaútočil na kresťanských demokratov opäť tesne pred Radou KDH, ktorá má byť v sobotu vo Zvolene. Na nej má KDH schváliť volebný program. "Zničiť KDH chcel Matovič už dávno, dnes už má aj spojencov. Stará garda, ktorá parazitovala na KDH, zacítila šancu pomstiť sa za odstavenie od koryta a dokonca ešte spriada plány, že na ruinách KDH postavia novú stranu, ktorá by im zase dlhé roky slúžila," dodal Hlina.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá