Aktivista z Ďalekého východu získal prestížnu Sacharovovu cenu

24.10.2019 12:34

Víťazom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2019 sa stal väznený ujgurský ľudskoprávny aktivista Ilham Tohti. V Štrasburgu o tom rozhodla Konferencia predsedov Európskeho parlamentu.

Tohti je predstaviteľom ujgurskej menšiny v Číne. Už dlhé roky bojuje za práva svojho etnika a podporuje dodržiavanie zákonov o regionálnej autonómii. V roku 2014 ho čínske úrady uznali za vinného zo separatizmu a odsúdili na doživotie. Podľa čínskych úradov sa usiloval o ukončenie čínskej nadvlády nad Ujgurskou autonómnou oblasťou Sin-ťiang, ktorú obývajú ľudia prevažne moslimského vierovyznania.

Tohti začiatkom októbra získal aj Cenu Václava Havla za ľudské práva, ktorú udeľuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy spoločne s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77. Ďalšími finalistami Sacharovovej ceny bola trojica brazílskych aktivistov za ľudské práva a ochranu životného prostredia a skupina piatich študentiek z Kene pod názvom "The Restorers".

Samotná cena bude udelená 18. decembra na slávnostnom ceremoniáli europarlamentu - takisto v Štrasburgu. Sacharovovu cenu každoročne udeľuje Európsky parlament už od roku 1988 tým jednotlivcom a organizáciám, ktoré bojujú za ľudské práva a slobody. Nominácie na túto cenu môžu predložiť politické skupiny v EP alebo skupina najmenej 40 europoslancov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok