Erdogan dal Kurdom 150 hodín, ich ústup budú kontrolovať aj Rusi

Turecko a Rusko budú spoločne hliadkovať na severe Sýrie, oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po schôdzke so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom v Soči. Na spoločnej tlačovej konferencii Erdogan ďalej uviedol, že kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany majú ďalších 150 hodín na to, aby opustili zónu, ktorá siaha od tureckej hranice 30 kilometrov do hĺbky sýrskeho územia.

"Odpočítavanie sa začne zajtra o 12.00 h (13.00 h SELČ). Po uplynutí 150 hodín Turecko a Rusko začnú spoločné hliadkovanie v oblasti na východ a na západ od operačnej zóny Prameňa mieru," uviedol Erdogan. Podľa Erdogana bude spoločné hliadkovanie prebiehať na sýrskom území vo vzdialenosti desať kilometrov od tureckej hranice.

Krátko na to sa vyjadril aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, podľa ktorého sa turecká vojenská operácia na severovýchode Sýrie - Prameň mieru - blíži ku koncu. Ďalší vývoj podľa neho závisí od toho, či Kurdi stiahnu svoje vojenské formácie z oblasti.

Predstaviteľ sýrskych Kurdov Redur Chálil a krátko nato aj Biely dom vo Washingtone informovali o tom ,že všetci kurdskí bojovníci na severovýchode Sýrie sa stiahli zo 120-kilometrovej zóny pri hraniciach s Tureckom. Kurdi tak splnili svoje záväzky vyplývajúce z prímeria, ktoré sa Američanom podarilo koncom minulého týždňa vyjednať medzi nimi a režimom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Viaceré médiá pritom Američanmi vyjednanú dohodu okomentovali s tým, že nejde o žiadne prímerie, ale o vynútenú kapituláciu Kurdov, keďže tých dohoda vykazuje do oblastí, kam ich chcela zatlačiť útočiaca strana.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá