Danko končí s Koaličnými radami, SNS už nepodporí zákony Mosta

Aktualizované:
Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa už nezúčastní na žiadnom rokovaní koaličnej rady. Danko to povedal novinárom na brífingu po tom, ako poslanci koaličnej strany Most-Híd nezahlasovali za návrh na vznik ministerstva cestovného ruchu a športu z dielne SNS.

Stranu Smer-SD vzniknutá situácia mrzí. "Vládna koalícia je tvorená tromi rôznorodými stranami. Mrzí nás vzniknutá situácia a aj napriek tomu, že to pán Danko berie osobne, veríme, že sa daná situácia medzi dvoma koaličnými partnermi vyrieši," skonštatoval Erik Tomáš.

Jedno z najväčších sklamaní

„Dnes som zažil jedno z najväčších politických sklamaní vo vzťahu k pánovi Bugárovi. Ak niekto hovoril o koalícií SNS a Mostu-Híd, že je to vláda zmierenia Maďarov a Slovákov, chcem povedať, že môj vzťah sa k národnostným menšinám nemení," povedal s tým, že to nebolo prvýkrát, čo zažil bezcharakternosť Bélu Bugára a na koaličnej rade ho bude zastupovať predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Danko tiež povedal, že problémy medzi predsedom Smeru-SD Robertom Ficom a premiérom Petrom Pellegrinim presahujú únosnú hranicu a kritizoval aj ministra dopravy Árpada Erseka (Most-Híd), že „nepohol ani prstom pre cestovný ruch". Dodal, že okrem toho, že Ersek nie je schopný stavať diaľnice, ani teraz nevyjadril podporu vzniku ministerstva cestovného ruchu a športu. „Hanbím sa za diaľnice, ale mlčal som, lebo koalícia bola pre mňa svätá," povedal šéf národniarov.

Šéf parlamentu a SNS uviedol, že je sklamaný a dostal od Bélu Bugára dýku do chrbta. Tvrdí, že voliči si majú urobiť názor sami. „Robil som všetko pre to, aby v rámci koalície takáto situácia nevznikla, ale nenechám špiniť na SNS," dodal s tým, že chce ostať chlapom a nie podrazákom. Danko nevidí dôvody podporiť návrhy Mosta-Híd. „Chcem vyzvať Most-Híd, aby nepýtal podporu od SNS, keď SNS takto podrazili," uviedol. Predseda parlamentu povedal, že Bugár sa mu nedokázal ako chlap pozrieť do očí a povedať, že za návrh nezahlasujú.

Bugár podobný návrh ešte nezažil

Predseda Mosta-Híd Béla Bugá tvrdí, že už dlhšie avizovali, že bolo predložených veľa návrhov, ktoré poslanecký klub nepodporí. Novinárom to povedal s tým, že ešte vo svojej kariére nezažil, aby návrh na vznik nejakého ministerstva išiel poslaneckým návrhom. Tvrdí, že v SNS vedeli, že zákony nepodporia. „Ľutujem, že sa tak emotívne vyjadril, ja sa tak nevyjadrím," povedal a dodal, že zažil v rôznych koalíciách aj horšie situácie. „Koaličnú radu sme dlho nemali," povedal s tým, že presnejšie vie predpovedať zmenu počasia než to, kedy bude koaličná rada. Priorita preňho je schváliť rozpočet. Most-Híd podľa jeho slov nepodporí žiadny návrh, ktorý zvýši výdavky štátu.

Parlament rovnako odmietol aj ďalšiu novelu SNS a to novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorou sa malo zjednodušiť rekonštruovanie školských internátov a domovov, polikliník a nemocníc.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá