Horiace autá i násilie. Nočná Barcelona sa zmenila na bojisko

Protesty v Katalánsku sa vyostrujú. Predseda regionálnej vlády Quim Torra v reakcii vyzval na okamžité ukončenie násilia. Stovky demonštrantov sa v nočnej Barcelone opäť dostali do potýčok s políciou. Niektorí podpaľovali autá a hádzali zápalné fľaše. Nepokoje si od pondelka vyžiadali viac ako 200 zranených.

Nepokoje v Barcelone a ďalších katalánskych mestách pokračovali v stredu už tretiu noc. Polícia zvádzala pouličné boje s demonštrantmi, ktorých nahnevali dlhoročné tresty odňatia slobody pre deviatich separatistických lídrov. V Barcelone vyšli do ulíc opäť desaťtisíce demonštrantov. Niektorí stavali barikády, podpaľovali autá a smetné kontajnery. "Ulice budú vždy naše," skandovali. Katalánska polícia uviedla, že demonštranti na nich hádzali zápalné bomby, kamene, fľaše i pyrotechniku.

Násilnosti vypukli v Katalánsku po tom, čo španielsky najvyšší súd v pondelok odsúdil deviatich katalánskych separatistických lídrov na pobyt vo väzení v trvaní od deviatich do 13 rokov. Obvinenia z protištátnej činnosti súvisia s ich rolou, ktorú zohrali v rámci hnutia za nezávislosť Katalánska v roku 2017. Medzi odsúdenými sú významní politici z katalánskej vlády, vplyvní aktivisti a ľudia z prostredia kultúry.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá