Nie je definitívna. Kalavská sa vyjadrila k revízii úhrad liekov

Nie je definitívna. Kalavská sa vyjadrila k revízii úhrad liekov
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračná fotografia)
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podpísala novú revíziu úhrad liekov, ktorú kritizovala opozícia aj strešná pacientska organizácia. Potvrdila to v stredu na brífingu s tým, že nejde o definitívne rozhodnutie. Šéfka rezortu odmieta, že by tento krok znamenal zvýšenie doplatkov za lieky pre pacientov.

Kalavská: Každou námietkou sa budeme zaoberať

Pripomína, že pri revízii musela dbať aj na platnú legislatívu. Upozornila, že podpísaná revízia nie je definitívna. Námietky môžu podávať zdravotné poisťovne alebo farmaceutické firmy. "Každou jednou námietkou sa budeme zaoberať, budeme to riešiť po odbornej úrovni a podpíšem také rozhodnutie, aby sa v žiadnom prípade negatívne nedotklo pacienta," zdôraznila Kalavská. Revíziu podpísala v utorok, námietky možno podať do siedmich dní. Definitívnu podobu podpíše ministerka 15. novembra Kalavská ozrejmila, že revízia úhrad sa robí v zmysle platnej legislatívy každé tri mesiace. Cieľom je efektívne využívať peniaze z verejného zdravotného poistenia.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR tvrdila, že nová revízia úhrad liekov zhorší ich dostupnosť. Obávala sa, že by sa mala dotknúť najmä onkologických, neurologických, psychiatrických či diabetických pacientov. Doplatky za balenia liekov sa mali podľa nej zvýšiť o niekoľko desiatok aj stoviek eur za balenie. AOPP rovnako poukázala aj na zmenu zaraďovania liekov do kategorizačného zoznamu.

"Vplyvom tejto revízie sa zvýšil doplatok u tretiny úhradových skupín. Ministerstvo tvrdí, že to nie je problém, lebo v každej skupine by mal byť aspoň jeden liek, ktorý je bez doplatku. Pravda je však taká, že v týchto úhradových skupinách, kde došlo k zvýšeniu doplatku, je až 70 percent úhradových skupín, ktoré obsahujú nenahraditeľné liečebné alternatívy," komentovali zástupcovia pacientov s dôvetkom, že v skupine síce lieky bez doplatku, ale z medicínskeho hľadiska zameniteľný nie je.

Doplatkom sa venovala aj koaličná rada

Člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Marek Krajčí označil Kalavskej pokus usporiť peniaze v zdravotníctve za legitímny, no za žiadnych okolností by sa nemal podľa neho realizovať spôsobom, aký nastal pri revízii úhrad liekov. Členka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková zasa tvrdila, že je zástankyňou "čo najprísnejšej revízie úhrad liekov so zachovaním lieku pre každú diagnózu bez poplatku".

Doplatkom za lieky sa v stredu venovala aj koaličná rada. Tá podľa hovorcu strany Smer-SD Jána Mažgúta dôrazne žiada ministerku zdravotníctva SR Andreu Kalavskú, aby urobila všetky nevyhnutné legislatívne a inštitucionálne opatrenia, ktoré zabránia zvyšovaniu cien liekov pre citlivé skupiny pacientov. "Koaličná rada bude na dennej báze monitorovať konanie ministerstva zdravotníctva SR a vyhlasuje, že nevidí žiadne dôvody na takéto necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov," skonštatoval Mažgút.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá