Jankovská už nedisponuje bezpečnostnou previerkou, tvrdí Galko

Jankovská už nedisponuje bezpečnostnou previerkou, tvrdí Galko
Zdroj foto: TASR
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská už nedisponuje bezpečnostnou previerkou. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti národného bezpečnostného úradu a nezaradený poslanec Ľubomír Galko.

Galko: Považujem to za megaškandál

Tvrdil, že Jankovská bola od získania previerky v roku 2017 niekoľkokrát preverovaná. Vždy to bolo na základe medializovaných informácií. Po posledných skutočnostiach, ktoré sa týkajú komunikácie v Threeme, poslala Národná kriminálna agentúra bezpečnostnému úradu niekoľko závažných informácií o niekoľkých trestných konaniach Jankovskej, ktoré sa udiali od roku 2012.

„Na Moniku Jankovskú bolo podaných viac ako desať trestných oznámení. Policajný zbor teda v minulých rokoch NBÚ neinformoval o týchto závažných informáciách, na základe ktorých jej možno nemala byť bezpečnostná previerka udelená. Považujem to za megaškandál. Ako predseda výboru na kontrolu činnosti NBÚ som dostal na starosť preskúmať tieto spisy a o zisteniach budem informovať generálneho prokurátora,“ povedal Galko.

Údaná komunikácia s Kočnerom

Predseda kontrolného výboru taktiež informoval, že bezpečnostná previerka spoločnosti Bonul v Nitre bola udelená v poriadku. Zároveň však dodal, že aj Bonul, aj jej konatelia majú v súčasnosti bezpečnostné previerky otvorené novému skúmaniu.

Národná kriminálna agentúra zasiahla koncom augusta voči Monike Jankovskej a ďalším sudcom a zaistila im mobilné zariadenia. Následne boli medializované informácie o údajnej komunikácii Jankovskej s Marianom Kočnerom, s ktorým si vymenila tisíce správ. V nich sa okrem iného spomínalo tiež ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. Jankovská informácie poprela a označila ich za výmysel. V rámci vyšetrovania celého prípadu vznikol aj špecializovaný tím s názvom „Hmla“.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá