Vojakom porastú platy, parlament schválil novelu zákona

Aktualizované:
Profesionálni vojaci si finančne prilepšia. Mali by byť odmeňovaní na základe výkonu funkcie, nie iba za vojenskú hodnosť ako to bolo doteraz. Návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov poslanci parlamentu schválili.

Cieľom novely je podľa ministra obrany Petra Gajdoša zatraktívniť službu v Ozbrojených silách SR. „Akákoľvek modernizácia ozbrojených síl neznamená skutočne nič, ak nebudeme mať kvalitne vycvičený personál,“ uviedol.

Plat z dvoch zložiek

Plat vojakov sa má po novom skladať z dvoch zložiek. Približne jednu tretinu hodnostného platu má tvoriť hodnostná tarifa, zvyšné dve tretiny pokryje funkčná tarifa. Hodnostný plat by sa mal zvyšovať za každý rok výkonu štátnej služby o jedno percento. "Ďalej funkčná tarifa vo vzťahu k vykonávanej funkcii v jednotlivých vojenských hodnostiach môže byť zvýšená až do výšky 50 percent, pričom jedným z rozhodujúcich prvkov bude charakter vykonávanej funkcie," uvádza v návrhu ministerstvo.

Výšku hodnostného platu vojaka druhého stupňa stanovilo v návrhu ministerstvo tak, aby sa jej hodnota približovala priemernej nominálnej mesačnej mzde zamestnanca v hospodárstve SR. V návrhu uvádza sumu 1050 eur. Od neho by sa mal odvíjať aj plat mužstva a poddôstojníkov. "Hodnostný plat poručíka sa stanovil vo výške 1,5-násobku hodnostného platu vojaka druhého stupňa," pokračuje ministerstvo. Dôstojnícke platy by sa mali odvíjať od platov poručíkov.

Zvýšia záujem?

Rezort obrany chce zvýšením platov vojakov zastaviť pokles záujmu o povolanie profesionálneho vojaka a zvýšiť jeho atraktivitu. Zároveň chce zamedziť súčasným i predpovedaným rizikám, ako sú neschopnosť udržať v Ozbrojených silách SR vzdelaný, vycvičený a kvalifikovaný vojenský personál, generačne nevyvážený personál či pokles úrovne života profesionálnych vojakov.

Realizácia návrhu zákona by mala stáť ministerstvo obrany v roku 2020 približne 79,5 milióna eur, v roku 2021 asi 103,7 milióna eur a v roku 2022 okolo 118,3 milióna eur. Účinnosť by mala novela v prípade podpísania prezidentkou nadobudnúť od 1. februára 2020.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá