Prednostu neurochirurgickej kliniky Andreja Šteňa odvolali

TA3 TASR
15.10.2019 17:51

Riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková sa rozhodla odvolať prednostu Neurochirurgickej kliniky UNB Andreja Šteňa. Svoj krok odôvodňuje tým, že pri súčasnom vedení kliniky nemôže garantovať plnohodnotné zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.

Riaditeľka kritizuje komunikáciu kliniky

"Musím preto prijať i radikálne opatrenia a kroky, ktoré smerujú k odvolaniu docenta Šteňa z vedúcej pozície prednostu kliniky,“ uviedla Vandriaková, kritizujúca spôsob komunikácie kliniky v posledných mesiacoch. Zdôrazňuje, že vedenie UNB urobí všetky potrebné a právne legitímne kroky k upokojeniu verejnosti, "ktorá bola poslednými udalosťami neoprávnene zneistená", v tomto zmysle informovala aj ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú.

Vandriaková kritizuje i spôsob vedenia vnútornej komunikácie v rámci UNB, za sťažnosťami kliniky a vyvolávaním sporov s ostatnými pracoviskami UNB vidí snahu odvrátiť pozornosť od problémov, ktoré postupne pribúdali od nástupu Šteňa na pozíciu prednostu. Vandriaková pritom zdôraznila, že všetky záležitosti, na ktoré poukazovalo vedenie kliniky, vrátane prístrojového vybavenia, riešil manažment UNB nadštandardne, pripomenula, že do kliniky neurochirurgie na Kramároch bolo investovaných najviac finančných prostriedkov zo všetkých kliník v rámci UNB, viac ako 1.600.000 eur.

Prípad chlapca s nádorom

Kroky vedenia UNB súvisia s medializovaným prípadom liečby 15-ročného chlapca s nádorom, ktorý potreboval reoperáciu, a o jeho liečbu sa začali sporiť dve štátne nemocnice - Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) a Neurochirurgická klinika Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na bratislavských Kramároch.

Po prvej operácii mal pacienta opakovane operovať neurochirurg Juraj Šteňo, otec prednostu neurochirurgickej kliniky, kládol si však podmienku, aby to bolo na práve na tejto klinike. S tým nesúhlasilo vedenie NÚDCH, ktoré poukazovalo na riziká prevozu a tiež prístup Juraja Šteňa ako "jediného s patentom na manažovanie detských pacientov s nádorom mozgu".

V spore sa angažovala aj šéfka zdravotníctva, ktorá považuje doťahovanie sa o pacienta za neprípustný boj osobnostných eg či "ješitnosti". Kalavská zároveň požiadala riaditeľku UNB o riešenie situácie na neurochirurgickej klinike a generálneho riaditeľa NÚDCH Ladislava Kuželu o to, aby naďalej pracoval na rozvoji detského neurocentra.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok