Strelec z Denveru o motíve mlčí, môže dostať trest smrti

Strelec z Denveru o motíve mlčí, môže dostať trest smrti
Zdroj foto: SITA
Páchateľa streľby v kine na predmestí amerického Denveru previezli na prvé súdne vypočúvanie, ale podľa úradov odmieta komunikovať. Môže teda trvať celé mesiace, kým sa vyšetrovatelia dozvedia, čo vyvolalo jedno z najhorších vyčíňaní strelca v dejinách Spojených štátov.

James Holmes je zadržiavaný vo väzbe na samotke. Na vypočúvaní mu prečítajú obvinenia pre podozrenie zo spáchania prvostupňových vrážd. Na nočnej premiére nového filmu o Batmanovi s názvom Návrat Temného rytiera, ktorá sa konala v piatok 20. júla v kine na predmestí Denveru Aurora, zastrelil Holmes 12 ľudí vrátane šesťročného dievčatka a 58 ďalších osôb zranil, niektorých kriticky.

Prokurátorka Carol Chambersová oznámila, že uvažuje o navrhnutí trestu smrti pre Holmesa. Rozhodnutie bude konzultovať s rodinami obetí. Polícia informovala, že Holmes si začal kupovať zbrane v oblasti Denveru takmer dva mesiace pred streľbou v kine a za štyri mesiace mu doručili do bytu alebo do školy najmenej 50 balíkov. Nedávno si kúpil cez internet 6000 kusov nábojov, uviedol policajný šéf na predmestí Aurora Dan Oates.

V kine Holmes údajne aktivoval nádoby s plynom a použil pri streľbe poloautomatickú pušku, brokovnicu a pištoľ. Poloautomatická puška sa mu zasekla, čo donútilo strelca vymeniť ju za inú zbraň s menšou palebnou silou, povedal dnes príslušník federálnej polície a súdnictva pre tlačovú agentúru AP. Zlyhanie pušky a výmena zbraní možno zachránila niekoľko životov.

Majiteľ strelnice Glenn Rotkovich uviedol pre AP, že Holmes v júni žiadal o členstvo v klube, ale nedostal ho kvôli svojmu správaniu a "čudnému" odkazu v hlasovej schránke. Jeho hlas v odkaze znel "hrdelne, prinajlepšom výstredne", povedal Rotkovich. Holmes sa v júni rozhodol zanechať doktorandské štúdium neurológie na Coloradskej univerzite, ale dôvody jeho kroku zostávajú záhadou.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá