Vstane Islamský štát z mŕtvych? Putin sa toho pre inváziu obáva

Vstane Islamský štát z mŕtvych? Putin sa toho pre inváziu obáva
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že turecká vojenská operácia v Sýrii by mohla viesť k oživeniu skupiny Islamský štát (IS) v tomto regióne. Putin uviedol, že Kurdi, ktorí strážia tisícky zajatých bojovníkov Islamského štátu, sa dali teraz na útek.

"Nie som si istý, či to bude turecká armáda schopná dostať pod kontrolu - a ako rýchlo," povedal ruský prezident počas návštevy Turkménska. "Je to pre nás naozajstná hrozba," dodal. Členovia Bezpečnostnej rady OSN sa na spoločnom stanovisku k prebiehajúcej tureckej vojenskej operácii voči Kurdom na severovýchode Sýrie nedokázali zhodnúť. Piati európski členovia BR OSN - Belgicko, Británia, Francúzsko, Nemecko a Poľsko -, ktorí zasadnutie zvolali, vyzvali Ankaru, aby vojenskú operáciu v Sýrii ukončila.

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily, dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom zo skupiny IS, sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá