Známy kubánsky disident zahynul pri autonehode

Známy kubánsky disident zahynul pri autonehode
Zdroj foto: CTK
Jeden z najznámejších kubánskych disidentov Oswaldo Payá zahynul cez víkend pri autonehode, informovala dnes agentúra DPA. K nehode došlo neďaleko mesta Bayamo na východe ostrova. Automobil narazil do stromu.

Pri havárii zahynul aj ďalší disident Harold Cepero. Dvaja ďalší spolujazdci, Španiel a Švéd, utrpeli podľa tamojších úradov ľahšie zranenia. Payá (60) bol šéfom opozičného zoskupenia Kresťanské oslobodenecké hnutie.

Oswaldo Payá bol viackrát nominovaný na Nobelovu cenu za mier a Európsky parlament mu v roku 2002 udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Už v roku 1998 vyzval kubánskeho revolučného lídra Fidela Castra, aby v krajine zrealizoval politické reformy. Stál aj za petíciou známou ako Projekt Varela vyzývajúcou na dodržiavanie väčších občianskych slobôd vrátane práva na združovanie a slobody prejavu.

Podľa predsedu opozičnej komisie pre ľudské práva Elizarda Sáncheza znamená jeho smrť pre demokratické hnutie na Kube veľkú stratu. "Bezpochyby patril k najvýznamnejším vodcom opozície na Kube," povedal.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá