Brexit nie je hlúpa hra. Johnson nahneval šéfa Európskej rady

Brexit nie je hlúpa hra. Johnson nahneval šéfa Európskej rady
Zdroj foto: SITA/AP
Predseda Európskej rady Donald Tusk nahnevane reagoval na britského premiéra Borisa Johnsona a prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter mu odkázal, že brexit nie je "nejaká hlúpa hra na vinu". Zároveň sa ho priamo spýtal, kam chce doviesť rýchlo upadajúce rokovania.

"Nechcete dohodu, nechcete predĺženie (brexitu), nechcete ho zrušiť, quo vadis?" napísal Tusk. Po tom, ako Downing Street ponúkla extrémne negatívnu reakciu na telefonický rozhovor medzi Johnsonom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, Tusk obratom ostro reagoval, že rozhovory medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou nie sú o rozdelení si viny, ak sa z rozchodu stane chaotický a nákladný odchod bez dohody. V stávke pritom podľa neho nie je víťazstvo v "nejakej hlúpej hre na vinu, ale budúcnosť Európy a Veľkej Británie a tiež bezpečnosť a záujmy našich ľudí".

Úrad britského premiéra vo vyhlásení pre médiá uviedol, že Merkelová Johnsonovi povedala, že "dohoda je vysoko nepravdepodobná", pokiaľ Severné Írsko nezostane v colnej únii s EÚ, o čom Londýn tvrdí, že nemôže dovoliť. "Ak to predstavuje novo určenú pozíciu, potom to znamená, že dohoda je v zásade nemožná, nie iba nateraz, ale vôbec," uvádza sa vo vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá