Požičané peniaze mali končiť u Kočnera. Kauza ide na okresný súd

Požičané peniaze mali končiť u Kočnera. Kauza ide na okresný súd
Zdroj foto: TASR - Jakub Kotian
Obžalobou podnikateľa Mariana Kočnera v kauze spoločnosti Gatex pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku sa bude zaoberať Okresný súd Bratislava I. Uviedol to hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Mal spôsobiť polmiliónovú škodu

"Predmetná obžaloba bola na Okresný súd Bratislava I doručená 23. augusta. Súd po doručení obžaloby protistrane sa teraz bude podrobne oboznamovať s rozsiahlym spisovým materiálom a obsahom obžaloby. Až po dôkladnom naštudovaní veci bude môcť súd zvoliť ďalší procesný postup v zmysle ustanovení Trestného poriadku," pripomenul ďalej hovorca.

Marian Kočner mal svojím konaním spoločnosti spôsobiť škodu vyššiu ako pol milióna eur. Potvrdil to prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Matej Izakovič. V kauze pochádzajúcej z roku 2006 mal Kočner podľa prokuratúry spôsobiť spoločnosti Gatex škodu vo výške približne 531.000 eur, čím sa mal dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Hrozí mu trest odňatia slobody od desať do 15 rokov.

Presun peňazí a nová majiteľka

O prípade informovala minulý rok organizácia Zastavme korupciu. V novembri roku 2006 si mal Kočner zobrať úver 25 miliónov slovenských korún (dnes približne 829.000 eur) na kúpu nehnuteľnosti v Kučišdorfskej doline pri Pezinku. Zo sumy mal previesť vtedajších 16 miliónov korún (dnes približne 531.000 eur) na účet predávajúceho Adolfa Gyuríka. Ten však ešte nemal vypracovanú kúpnu zmluvu.

Marian Kočner reagoval s tým, že mu má teda sumu poslať späť a znova sa celý proces zrealizuje po podpise. Peniaze poslal Gyurík späť v dvoch častiach, no už na osobný účet Kočnera. Nasledujúci deň si mal obžalovaný vybrať z firemného účtu ďalších 4,5 milióna korún (približne 150.000 eur), čo odôvodnil ako jeho províziu za sprostredkovanie pôvodného úveru. Deň potom už za firmu Gatex zodpovedala nová majiteľka. Tá sa o celej sieti transakcií podľa neziskovej organizácie dozvedela, až keď uzatvorila spomínanú kúpnu zmluvu a peniaze nedostal ani predávajúci a neboli ani na firemnom účte.

Podnikateľ Kočner je obžalovaný aj v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Je taktiež obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, nedovoleného ozbrojovania a aj v kauze "motákov". Prípad nebezpečného prenasledovania - sledovania novinárov ešte nie je ukončený.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá