Zelenského zlomila Moskva, kričali tisícky Ukrajincov v Kyjeve

Približne 10.000 ľudí vrátane bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka protestovalo v centre ukrajinskej metropoly Kyjev proti tzv. Steinmeierovmu plánu na urovnanie situácie v Donbase, ktorého súčasťou je udelenie osobitného štatútu tomuto nepokojnému regiónu. Prezidenta Zelenského podľa nich zlomil tlak Moskvy.

Demonštranti sa zišli na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdane), pričom skandovali heslá ako "Nie, nevzdáme sa!" Viacerí tiež niesli transparenty kritické voči súčasnému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Na konci zhromaždenia sa k protestnému pochodu smerujúcemu pred ukrajinský parlament pridal aj Zelenského predchodca v úrade, exprezident Porošenko.

Koncom októbra by sa mohol uskutočniť summit predstaviteľov tzv. normandskej štvorky, ktorý je súčasťou snáh o oživenie mierového procesu na ukončenie na východe Ukrajiny. Pri tejto príležitosti by sa mali stretnúť prezidenti Ukrajiny, Ruska a Francúzska a nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Spolu zvíťazíme!" povedal 54-ročný Porošenko, ktorý na protest prišiel aj s manželkou Marynou. Ukrajincom exprezident poďakoval, že vyšli do ulíc. Viacerí z demonštrantov ho vyobjímali a vybozkávali. Porošenko následne na Twitteri poďakoval "desaťtisícom" Ukrajincov, ktorí sa podľa jeho slov na protest zhromaždili v Kyjeve a vyše 20 ďalších ukrajinských mestách.

Na tzv. Steimeierovom pláne, nazvanom podľa bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí a súčasného prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera sa tento týždeň zhodli zástupcovia Ukrajiny, Ruska i proruských separatistov na rokovaniach v Minsku. Plán počíta s udelením osobitného štatútu miestnej samosprávy v určitých regiónoch Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ak sa v nich v súlade s ukrajinskými zákonmi budú konať slobodné a spravodlivé voľby.

Zelenského kritici sa obávajú, že ruský prezident Putin ho bude tlačiť k škodlivým ústupkom, aby si zachoval svoju kontrolu v Donbase. Demonštranti, ktorí sa v nedeľu zišli na Majdane, tvrdili, že udelenie osobitného štatútu územiam v Donbase by znamenalo, že sa Ukrajina vzdala svojich záujmov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá