Ombudsmanka reaguje na sudcov z Threemy, je pripravená konať

Ombudsmanka reaguje na sudcov z Threemy, je pripravená konať
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová je pripravená podať návrh na disciplinárne konanie voči sudcom podozrivým zo spolupráce s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom. Uviedla to vo vyhlásení.

Aktuálnu situáciu by podľa ombudsmanky mali vyriešiť samočistiace mechanizmy v justícii alebo by mali konať osoby, ktorých sa podozrenia týkajú. Tieto mechanizmy však podľa Patakyovej zlyhávajú a pokiaľ v krátkom čase nezaúčinkujú, je pripravená konať. „Zo zverejnených častí komunikácie z aplikácie Threema vyplýva, že osoby z kriminálneho prostredia mohli ovplyvňovať konkrétnych sudcov a sudkyne a manipulovať ich rozhodovanie vo svoj prospech. A to v čase, kedy je dôvera verejnosti v štát alarmujúco nízka. Vnímam mimoriadnu závažnosť situácie a s obavami ju sledujem,“ zdôraznila Patakyová.

Denník N vo štvrtok napísal, že bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská podľa zaistenej komunikácie z aplikácie Threema intenzívne komunikovala s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom a ovplyvňovala v jeho prospech sudkyňu v kauze zmeniek televízie Markíza.

Jankovská ešte začiatkom septembra odstúpila z funkcie, keď jej polícia pre podozrenie z trestnej činnosti zabavila mobilný telefón, rovnako aj niekoľkým ďalším sudkyniam. Po odchode z postu sa vrátila ako sudkyňa na Krajský súd v Bratislave, momentálne je však práceneschopná.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá