Kompromis? Ani zďaleka. EÚ reaguje na Johnsonov plán brexitu

Riadiaca skupina Európskeho parlamentu pre vystúpenie Británie z Európskej únie vyhlásila, že návrhy britského premiéra Borisa Johnsona na odblokovanie rokovaní o tzv. brexite sa "ani zďaleka nezhodujú" s tým, čo je potrebné na dosiahnutie kompromisu. Výčitka sa týka hlavne tzv. írskej poistky.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že ho "stále ešte nepresvedčili" nové návrhy britského premiéra Borisa Johnsona na odblokovanie rokovaní o tzv. brexite, ale zostáva prístupný ďalším rokovaniam.

Návrhy sú skôr krokom späť

Členovia riadiacej skupiny dospeli k spoločnému stanovisku po stretnutí s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom, ktorý dostal Johnsonove kompromisné návrhy už v stredu. Podľa správy, ktorú členovia tohto výboru poskytli médiám, sú návrhy britskej vlády skôr "krokom späť" namiesto toho, aby posunuli dopredu stagnujúce debaty o tom, ako prebehne vystúpenie Británie z EÚ, ku ktorému má dôjsť 31. októbra.

"Návrhy Spojeného kráľovstva sú nedostatočné a predstavujú významný odklon od spoločných záväzkov a cieľov," uvádza sa v texte riadiacej skupiny pre brexit. Ide o dôležité vyhlásenie, pretože táto skupina združuje odborníkov zo všetkých hlavných politických skupín v EP a bude to zákonodarný zbor EÚ, ktorý musí schváliť akúkoľvek dohodu o brexite.

Členovia skupiny upozornili, že návrhy z Londýna sa nezaoberajú skutočnými problémami, ktoré je potrebné vyriešiť, ak sa má z dohody o brexite odstrániť klauzula o írskej poistke. Týmito problémami sú udržanie chodu ceoloostrovnej ekonomiky, úplné rešpektovanie tzv. Veľkopiatkovej dohody, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v Severnom Írsku, a integrita jednotného trhu EÚ.

Riziko pre mierový proces

Europoslanci napríklad upozornili, že návrhy Londýna týkajúce sa ciel a regulačných aspektov predpokladajú infraštruktúru, kontroly a kontrolné body, nie je však jasné, kde a ako budú fungovať, lebo akákoľvek forma kontrol na hraniciach či okolo nich by znamenala koniec obchodu bez prekážok, poškodila by hospodárstvo celého írskeho ostrova, predstavovala by riziko pre mierový proces a ohrozila záujmy spotrebiteľov a podnikov. Okrem toho sa im nepozdáva skutočnosť, že nové pravidlá by fungovali iba počas štrnásťmesačného prechodného obdobia (do konca roka 2020), čo neposkytuje potrebnú istotu a nezodpovedá zásadám stanoveným v dohode o brexite.

Dokument z dielne EP upozornil, že právo súhlasu, ktoré Londýn ponúkol parlamentu Severného Írska, robí dohodu o brexite podmienenou a neistou, čo nenahrádza "bezpečie", ktoré zaručovala írska poistka. Poslanci pripomenuli, že severoírsky parlament nezasadal ani raz za posledné tri roky a je otázne, či by bol schopný prevziať zodpovednosť za dôležitú medzinárodnú zmluvu.

"Hlavným cieľom každej dohody musí byť ochrana mieru a stability na ostrove, ochrana občanov a právneho poriadku EÚ. Návrhy Spojeného kráľovstva sa ani zďaleka nezhodujú s tým, čo bolo dohodnuté ako dostatočný kompromis v rámci írskej poistky," uvádza sa vo vyhlásení riadiacej skupiny pre brexit. Dokument zdôraznil, že všetky britské návrhy musia byť dôveryhodné, právne uplatniteľné a v praxi musia mať rovnaký účinok ako kompromisy už zakotvené v dohode o brexite.

Zostávajú problematické body

Európska komisia má viacero otázok týkajúcich sa kompromisného plánu britského premiéra Borisa Johnsona v súvislosti s tzv. brexitom a je presvedčená, že Británia dokáže na problematické body zareagovať. Uviedla to hovorkyňa EK Natasha Bertaudová. Predseda EK Jean-Claude Juncker počas telefonického rozhovoru s Johnsonom upozornil, že v otázke brexitu nastal "pozitívny posun", zároveň však zostávajú niektoré "problematické body", ktoré si vyžadujú ďalšiu prácu v nadchádzajúcich dňoch.

"Tak ako sme povedali, v návrhu Spojeného kráľovstva sú problematické body a ešte stále treba urobiť veľa práce. Túto prácu však musí vykonať Spojené kráľovstvo, a nie naopak," spresnila hovorkyňa počas pravidelného stretnutia s novinármi. Upozornila, že Británia sa rozhodla opustiť Európsku úniu, a nie naopak. "My urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že odchod bude usporiadaný," uviedla s odkazom na brexit. V mene eurokomisie dodala, že táto inštitúcia je pripravená konštruktívne spolupracovať s "partnermi", zároveň však spresnila, že EÚ nechce prevziať zodpovednosť za zlyhanie rokovaní alebo odchod Británie bez dohody.

Navrhuje alternatívne colné režimy

Britský premiér v stredu predstavil svoj "kompromisný plán" pre brexit, ktorý však Európania prijali s veľkou dávkou opatrnosti. Bertaudová priznala, že najviac otázok vyvolal kompromis, ktorý sa týka citlivej otázky hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Obavy v tomto smere vyjadril aj Juncker počas telefonickej diskusie s Johnsonom, keď poznamenal, že ešte stále existujú určité problémy, najmä pokiaľ ide o tzv. írsku poistku, čiže mechanizmus, ktorého cieľom je zabrániť opätovnému zavedeniu fyzickej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Johnson chce tento mechanizmus, zakotvený v "rozvodovej" dohode, nahradiť alternatívnymi colnými režimami.

Juncker bude vo štvrtok popoludní o novej situácii diskutovať s írskym premiérom Leom Varadkarom. Bertaudová uviedla, že šéf exekutívy EÚ zopakuje vyjadrenie solidarity zvyšku EÚ s Írskom, čo znamená, že Únia nepodporí riešenie, ktoré írska strana považuje za nevhodné.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá