Štát podpísal nevýhodnú a nevypovedateľnú zmluvu, tvrdí mimovládka

Štát podpísal nevýhodnú a nevypovedateľnú zmluvu, tvrdí mimovládka
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Štát podpísal nevýhodnú zmluvu so súkromnou firmou SK-NIC, ktorá je správcom registra národnej internetovej domény .sk. Zmluva je prakticky nevypovedateľná a štát pri podpise posledného dodatku k tejto zmluve mohol dohodnúť lepšie podmienky a vyššiu sumu, ktorú mohla firma SK-NIC investovať do zvýšenia digitálnej gramotnosti na Slovensku. Informovala o tom Nadácia Zastavme korupciu.

"Fakt, že je to súkromná firma, nemusí byť problém, ak je zmluva pre štát výhodná. Za takú však nemožno považovať v podstate večnú zmluvu," povedala Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu. Národné domény často spravujú neziskové organizácie a štát má na ne podľa Petkovej väčší dosah.

Nadácia si nechala vypracovať právnu analýzu, z ktorej vyplýva, že zmluva je prakticky nevypovedateľná. Zmluva obsahuje dodatok, podľa ktorého je podpísaná na dobu určitú a skončí sa vtedy, keď SK-NIC príde o správu národnej domény. "Problém je, že o tom, či firma príde o správu domény, rozhoduje aj ona sama. Inými slovami, ak sa SK-NIC nerozhodne prísť o toto oprávnenie, zmluva sa neskončí a štát musí využívať služby tejto spoločnosti," dodal správca nadácie Peter Kováč.

Podľa Ondreja Jombíka, zástupcu Združenia poskytovateľov webhostingu, premárnil štát pri podpisovaní dodatku k zmluve v roku 2017 príležitosť dohodnúť lepšie podmienky. "Podľa zmluvy dáva súkromná firma na rozvoj internetovej komunity len päť percent z vybraných poplatkov," upozornil Jombík.

Združenie avizuje trestné oznámenie, pretože sa domnieva, že pri podpise druhého dodatku vtedajším podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim došlo porušeniu verejného záujmu, a tým aj k zhoršeniu postavenia štátu pri výkone správy národnej domény SK.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá