Porušil koaličnú dohodu a robil si PR, reagoval Danko na premiéra

Aktualizované:
Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko kritizuje spôsob prijatia návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy vládou. Poukázal na to, že nariadenie vlády na jej zvýšenie bolo prijaté hlasovaním, a nie konsenzuálne ako doteraz, a to aj napriek výhradám niektorých ministrov z iných strán ako Smer-SD. Nepáči sa mu, že sa téma "silila". Zdôraznil, že SNS nie je proti dvíhaniu minimálnej mzdy.

Ministri SNS nariadenie nepodporili

Predseda vlády Peter Pellegrini si urobil zo zvyšovania minimálnej mzdy vlastné PR. Vyhlásil to Andrej Danko, šéf koaličnej SNS, ktorej ministri nariadenie o zvyšovaní minimálnej mzdy na stredajšom rokovaní vlády nepodporili. Predsedu vlády kritizoval, že tento návrh pretlačil bez toho, aby boli vyčíslené dopady na štátny rozpočet a ekonomiku a bez toho, aby rokoval s koaličnými partnermi.

Danko totiž tvrdí, že národniari so samotným zvyšovaním minimálnej mzdy problém nemajú. Ak štát diktuje podnikateľom minimálne platy, mal by však hovoriť aj o opatreniach, ktoré firmám pomôžu. „SNS je za systematizáciu úpravy minimálnej mzdy, za zvýšenie minimálnej mzdy, aj na 600 eur. Ale na druhej strane musia počuť podnikatelia, ako im pomôžeme odbremeniť ich, keď im diktujeme minimálnu mzdu,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii.

TOP videá

SNS bola podľa Danka pripravená o nastavení systému zvyšovania minimálnej mzdy s koaličnými partnermi rokovať. Ich návrh bol naviazať zvyšovanie na priemernú mzdu a to vo výške 33 %. Podmienkou národniarov však podľa Danka bolo, že spolu s rastom minimálnej mzdy treba zvyšovať aj minimálne dôchodky. „Verím, že najbližšia koaličná rada tento problém vyrieši a možno aj s nádejou, že sa nebudú riešiť len minimálne mzdy, ale aj minimálne dôchodky,“ dodal predseda SNS.

Historické navýšenie

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa podľa v stredu vládou schváleného nariadenia od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 520 eur na 580 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu stúpne na 3,333 eura zo súčasných 2,989 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti tomuto roku vzrastie o 46,39 eura na 476,39 eura. Za takýmto nárastom sumy čistej minimálnej mzdy však nie je len zvýšenie hrubého zárobku o 60 eur, ale aj nárast nezdaniteľnej časti základu dane na rok 2020 z 19,2-násobku na 21-násobok životného minima, ktoré nedávno schválil parlament.

"Vláda má dnes za sebou významný deň," vyhlásil po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini. Všetky vlády s účasťou Smeru sa podľa neho vždy snažili o razantné zvýšenie minimálnej mzdy tak, aby najnižšie zárobky významne rástli a súčasne sa tým neohrozoval rast hospodárstva. "Dúfam, že sme našli zdravý konsenzus," povedal o zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur. Premiér informoval aj o tom, že nariadenie vlády o výške minimálnej mzdy na budúci rok vláda neschválila konsenzom, ale o tomto bode sa hlasovalo. Ministri za Slovenskú národnú stranu a minister spravodlivosti za Most-Híd Gábor Gál sa podľa Pellegriniho pri hlasovaní zdržali. "O takúto sumu sa minimálna mzda ešte nikdy v histórii Slovenska nezvýšila," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá