Je to prevrat, tvrdí Trump. Zaútočil na vyšetrovanie demokratov

Americký prezident Donald Trump opäť ostro zaútočil na demokratov pre procedúru ústavnej žaloby. Na Twitteri napísal, že v skutočnosti ide o prevrat, ktorý má zbaviť americký ľud jeho moci a slobôd. Takzvaný "impeachment" opozícia vyvolala pre údajnú Trumpovu snahu zapojiť Ukrajinu do volebného boja v Spojených štátoch.

Údajne chcel zdiskreditovať Bidena

Americký prezident Donald Trump v utorok odsúdil vyšetrovanie v Snemovni reprezentantov, ktoré môže viesť k ústavnej žalobe (impeachmentu) proti nemu, a označil to za "prevrat". Trumpove výroky nasledovali po tom, čo jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo odmietol ako "neprípustnú" požiadavku niektorých výborov snemovne, aby päť bývalých alebo súčasných zamestnancov ministerstva vypovedalo v začatom vyšetrovaní obvinení voči Trumpovi.

Ten podľa obvinení zneužil svoj prezidentský úrad, keď žiadal Ukrajinu, aby hľadala "špinu" na jeho rivala v prezidentských voľbách v roku 2020, Joea Bidena. Pompeo dokonca odkázal dolnej komore Kongresu, že opozičná Demokratická strana sa pokúša "zastrašovať""šikanovať" zamestnancov jeho rezortu.

"Každý deň sa dozvedám nové a nové veci a prichádzam k záveru, že to, čo sa deje, nie je impeachment, ale PREVRAT," uviedol Trump na Twitteri. "Jeho cieľom je odobrať ľudu moc, HLAS, slobody, druhý dodatok, vieru, armádu, pohraničný múr a práva, ktoré dal Boh občanom Spojených štátov amerických!" napísal prezident.

Demokrati zareagovali na Pompeove tvrdenia a obvinili ho, že nespolupracuje a bráni vyšetrovaniu. Podľa amerických médií demokrati už naplánovali výpovede najmenej dvoch diplomatov, ktorí boli priamymi účastníkmi kauzy na Ukrajine.

Identitu informátora taja

Proces smerujúci k tzv. impeachmentu voči Trumpovi sa začal na základe sťažnosti utajeného informátora. Podľa neho Trump v júlovom telefonáte vyvíjal nátlak na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu zaobstaral politicky užitočné informácie o bývalom demokratickom viceprezidentovi Bidenovi. Ten bude s najväčšou pravdepodobnosťou súperom Trumpa, keď sa bude v budúcoročných prezidentských voľbách pokúšať o znovuzvolenie.

Trump údajne v telefonáte žiadal, aby Ukrajina "vytiahla špinu" na Bidena alebo jeho syna Huntera, pôsobiaceho v predstavenstve ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma. Jej činnosť vyšetruje ukrajinský protikorupčný úrad.

Traja vplyvní demokrati v americkej Snemovni reprezentantov Adam Schiff, Eliot Engel a Elijah Cummings tvrdia, že minister Pompeo bol údajne pri telefonáte, keď Trump tlačil na Ukrajinu, aby očiernila jeho politického súpera Bidena.      Totožnosť utajovaného informátora je chránená zákonom, podľa doterajších správ v médiách ide o analytika americkej Ústrednej spravodajskej služby.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá