Brexit uskutočníme. Johnson predloží konečný návrh dohody

Brexit uskutočníme. Johnson predloží konečný návrh dohody
Zdroj foto: SITA/AP
Britský premiér Boris Johnson odovzdá Európskej únii návrhy na novú dohodu o brexite v stredu. Oznámilo londýnske sídlo britského premiéra Downing Street. Dodalo, že návrhy sú "konečnou ponukou" a alternatívou k tomu je "žiadna dohoda".

Johnson predloží podrobnosti svojho "férového a rozumného kompromisu" počas záverečného prejavu na zhromaždení Konzervatívnej strany v severozápadnom anglickom meste Manchester, doplnilo sídlo premiéra. Johnson pošle konečné oficiálne návrhy rozvodovej dohody lídrom EÚ do Bruselu v stredu, ale jeho sídlo zároveň upozornilo, že ak EÚ nebude súhlasiť s rozhovormi o týchto návrhoch, Británia už odmietne ďalej rokovať.

"Uskutočnime brexit - môžeme, musíme a aj to urobíme," plánoval Johnson povedať na zjazde strany v prejave, ktorého pasáže vopred zverejnila Downing Street, avšak bez obsahu navrhovanej dohody. Británia má vystúpiť z 28-člennej EÚ už o 30 dní a lídri EÚ sú frustrovaní, pretože britská vláda ešte nepredložila podrobné plány, ako chce udržať otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou. To je pritom problematický bod v dohode o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Johnson stále tvrdí, že Británia odíde z Únie podľa plánu 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá