V Hongkongu eskaluje napätie, policajt strelil demonštranta do hrude

V Hongkongu eskaluje napätie, policajt strelil demonštranta do hrude
Zdroj foto: SITA/AP
Hongkonský policajt v utorok postrelil do hrude jedného z demonštrantov, ktorí počas pouličných zrážok zaútočili na policajnú jednotku.

Do ulíc vyšli napriek zákazu

K streľbe došlo v hongkonskej oblasti Nové teritóriá. Policajti zranenému demonštrantovi poskytli prvú pomoc a následne bol prevezený do nemocnice. Tisícky ľudí v čiernom oblečení vyšli do ulíc Hongkongu aj napriek policajnému zákazu. V deň 70. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky žiadali, aby vládnuca čínska komunistická strana "vrátila moc ľudu".

Okrem pochodu v centre Hongkongu sa niekoľko menších zhromaždení konalo aj v ďalších častiach tohto autonómneho územia a sprevádzali ich prísne bezpečnostné opatrenia. Najmenej 11 staníc metra bolo zatvorených a v okolí vládnych budov hliadkovali policajti. Bezpečnostné zložky zasahovali voči demonštrantom na viacerých miestach a použili voči nim slzotvorný plyn a obušky.

Stiahnutie zákona nestačí

Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Stiahnutie tohto zákona oznámila Lamová oficiálne 4. septembra.

Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby. Čínska ľudová republika si v utorok pripomína 70. výročia svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa v Pekingu uskutočnila vojenská prehliadka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá