V Peru súperia o moc, prezident po sporoch rozpustil parlament

Peruánsky prezident Martin Vizcarra rozpustil parlament a uvoľnil tak cestu k predčasným voľbám v krajine. Prezident to urobil potom, ako zákonodarcovia ignorovali jeho varovanie a zvolili nového člena ústavného súdu.

Hlasovali o nových sudcoch

Peruánsky prezident Martín Vizcarra rozpustil parlament a avizoval, že vypíše nové voľby. Vizcarra svoje rozhodnutie oznámil v televíznom prejave k peruánskemu ľudu s tým, že teraz bude na voličoch, aby rozhodli o "budúcnosti krajiny".

Vizcarra v pondelok ešte predtým inicioval v Kongrese ovládanom opozíciou hlasovanie o dôvere vláde. Poslanci však namiesto toho hlasovali o nových sudcoch ústavného súdu, na čo prezident reagoval rozpustením zákonodarného zboru. Vizcarra zároveň parlament obvinil, že mu kladie prekážky v jeho boji s korupciou. Vizcarra zákonodarcov najskôr obvinil z toho, že sa s voľbou nových ústavných sudcov príliš ponáhľajú. Varoval ich, že ak o sudcoch budú hlasovať, parlament rozpustí, čo má v kompetencii, píše agentúra AP. Poslanci však jeho výzvu ignorovali.

Celé roky podplácali politikov

Opoziční lídri tento krok odsúdili ako čin "diktátora" a odmietli svoje kreslá v Kongrese opustiť. Namiesto toho schválili rezolúciu, ktorá "z dôvodu porušenia ústavného poriadku" pozastavuje Vizcarrovi výkon funkcie, do ktorej namiesto neho zvolili viceprezidentku Mercedes Aráozovú. Agentúra AP však uvádza, že ide o opatrenie vyložene symbolického významu, keďže Kongres už bol považovaný za rozpustený.

Peru zasiahol škandál okolo brazílskej stavebnej spoločnosti Odebrecht, ktorá priznala, že celé roky podplácala politikov a predstaviteľov juhoamerických krajín. Na úplatkoch im mala vyplatiť 785 miliónov dolárov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá