Standard and Poor's znížila rating Talianska o jeden stupeň

Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor's v pondelok zhoršila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Talianska. Rating dlhodobých záväzkov agentúra znížila z úrovne A+ na A. O jeden stupeň na úroveň A-1 zo stupňa A-1+ agentúra zhoršila aj rating krátkodobých záväzkov krajiny. Výhľad ratingov je negatívny

Agentúra Standard and Poor's začala proces revízie talianskych ratingov v máji. V zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedla, že výhľad tretej najväčšej ekonomiky eurozóny sa zhoršuje a vyjadrila aj obavy, či stredo-pravý kabinet premiéra Silvia Berlusconiho dokáže reagovať na krízu efektívne. Taliansko ťaží aj vysoká úroveň verejného dlhu, ktorý dosahuje až 120 % hrubého domáceho produktu krajiny a jeho miera patrí medzi najvyššie na svete.

Talianska vláda minulý týždeň presadila úsporný plán v objeme 59,8 mld. eur a zaviazala sa vyrovnať do roku 2013 štátny rozpočet. Program kombinujúci zvyšovanie daní a výdavkové škrty však pred definitívnym schválením v parlamente prešiel rozsiahlymi úpravami. Standard and Poor's zároveň pripomína, že hlavným problémom Talianska zostáva dlhodobo stagnujúca ekonomika.

"Sme presvedčení, že dosiahnutie revidovaných fiškálnych cieľov vlády bude vzhľadom na doterajšiu spomalenú aktivitu v talianskej ekonomike náročné," uviedla agentúra vo vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá