Mučiteľov migrantov mohla priviezť loď organizácie Sea-Watch

Troch mužov, ktorých minulý týždeň zatkli na Sicílii pre obvinenia, že v Líbyi mučili migrantov, priviezla na ostrov Lampedusa na záchrannej lodi Sea-Watch nemecká kapitánka Carola Racketeová, napísal vo štvrtok taliansky denník Il Giornale.

Vylúčiť to zatiaľ nemôžu

Talianska polícia ešte 16. septembra oznámila, že zadržala zmienenú trojicu mužov, ktorá pricestovala na Lampedusu 29. júna. V rovnaký deň vystúpilo - po dlhých obštrukciách talianskych úradov - z lode Sea-Watch na Lampedusu 40 migrantov. "Carola priviezla aj troch líbyjských mučiteľov," napísal v titulku pravicovo orientovaný Il Giornale a talianske ministerstvo vnútra i prokuratúru obvinili zo zatajovania týchto informácií.

"Nemôžeme to vylúčiť, nemáme však presné informácie," povedal v reakcii na správu talianskeho denníka hovorca organizácie Sea-Watch Ruben Neugebauer. Dodal, že organizácia nedokáže overiť, akých ľudí zachráni na mori.

Talianska polícia informovala, že trojica zadržaných mužov viedla detenčné centrum na zadržiavanie migrantov zriadené v niekdajšej leteckej základni v mesta Záwíja, ležiaceho približne 40 kilometrov východne od líbyjského hlavného mesta Tripolis. Väznení migranti v ňom mali byť znásilňovaní, mučení i zabíjaní. Troch mužov talianska polícia zadržala po tom, ako na nich upozornili iní migranti, ktorí v nich spoznali svojich mučiteľov.

Bez povolenia v talianskych vodách

Loď Sea-Watch 3 vyzdvihla 12. júna celkove 53 migrantov pri pobreží Líbye. Talianske orgány neskôr umožnili vstúpiť na územie krajiny 13 osobám, zvyšných 40 však dlho odmietali prijať. Loď nakoniec vplávala bez povolenia do talianskych vôd i napriek hrozbe vysokej pokuty a zakotvila v prístave na ostrove Lampedusa. Kapitánku Racketeovú následne talianske úrady nakrátko zadržali.

Správu denníka Il Giornale na svojom účte na Twitteri prelinkoval aj krajne pravicový taliansky politik a exminister vnútra Matteo Salvini, ktorý sa s Racketeovou svojho času ostro sporil a ktorý dlhodobo presadzoval protiprisťahovaleckú politiku a nechcel dovoliť, aby plavidlá záchranárskych skupín privážali migrantov do Talianska. Naopak, talianska prokuratúra ani ministerstvo vnútra sa k správe denníka Il Giornale vyjadriť odmietli.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá