Zelenskyj v OSN vyzval lídrov, aby pomohli ukončiť spor s Ruskom

Zelenskyj v OSN vyzval lídrov, aby pomohli ukončiť spor s Ruskom
Zdroj foto: SITA/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na pôde OSN svetových lídrov, aby pomohli vyriešiť spor, ktorý označil za vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou.

V globalizovanom svete podľa Zelenského "neexistuje niečo také, ako vojna niekoho iného". "Každý líder nesie podiel zodpovednosti nielen za svoju krajinu, ale za celý svet," povedal Zelenskyj vo svojom prejave počas rozpravy 74. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Ukrajina sa podľa prezidenta snaží dosiahnuť mier civilizovaným spôsobom. "Opätovné získanie všetkých okupovaných ukrajinských území je mojím hlavným cieľom, nie však za cenu životov Ukrajincov," povedal.

Rusko opakovane popiera priamu účasť v konflikte na východe Ukrajiny, no ruský prezident Vladimir Putin zastupuje tzv. proruských povstalcov na medzinárodných mierových rokovaniach. Konflikt v dvoch oblastiach na východe Ukrajiny — známych aj pod názvom Donbas — medzi povstalcami a ukrajinskou armádou vypukol začiatkom roka 2014 po tom, ako bol na Ukrajine počas prozápadného ľudového povstania zosadený prokremeľský prezident Viktor Janukovyč. Konflikt si podľa odhadov OSN vyžiadal už vyše 13.000 mŕtvych. Zelenskyj sa následne po svojom vystúpení na Valnom zhromaždení OSN stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá