Matovičovo putovanie po rómskych osadách vrcholí na Luníku IX

Matovičovo putovanie po rómskych osadách vrcholí na Luníku IX
Zdroj foto: SITA
Cestu karavanom po rómskych osadách končia dnes poslanci Igor Matovič a Alojz Hlina a Róm Peter Pollák na košickom Luníku IX. Zavítali naň ráno okolo pol deviatej. Miestni Rómovia akurát končili veľké upratovanie verejných priestranstiev, a tak na pomery Luníka IX ich vítal nezvyčajný poriadok.

Iba pod oknami činžiakov blízko lesa smrdela zvyčajná dlhá kopa odpadkov vysoká asi pol metra. Hlina s Matovičom majú na programe stretnutie s miestnymi bratmi saleziánmi, starostom Dionýzom Slepčíkom, pozrieť si chcú i tunajšiu základnú školu a stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi.

Ako uviedol starosta Dionýz Slepčík očakáva, že dnes nadviažu spoluprácu a poskytnú pomoc. „Pomôcť by mali, žeby mali Rómovia robotu. Žijú zo sociálok a mnohí nemajú z čoho žiť. Takže hlavné je, aby zabezpečili prácu,“ hovorí Slepčík.

„Sme piaty deň v rómskej lokalite na Slovensku. Snažíme sa ten problém spoznávať na vlastnej koži. Pýtame sa ľudí, počúvame názory, hľadáme a počúvame návrhy riešenia. Máme rôznorodé dojmy,“ povedal Matovič predtým, než sa stretol s bratmi saleziánmi.

„Na základe tohto päťdňového zisťovania určite vznikne viacero legislatívnych návrhov, ktoré sa budú týkať riešenia rómskeho problému,“ povedal Hlina. Podľa jeho mienky je problémom aj skutočnosť, že Rómovia nemajú prácu. „Ale nenahovárajme si. Bola tu éra, ktorá hovorila, že všetci majú prácu a nedopadla bohvie ako. Ani tu nemôžeme hovoriť o tom, že jediným a účinným riešením je dať prácu všetkým. Práca sa sama nezjaví, práca sa vytvára,“ povedal Hlina. 

Na Luníku bol s nimi aj poslanec Národnej rady SR Peter Pollák, ktorý je Róm a situáciu v rómskych osadách pozná dobre. „Som rád, že moji kolegovia prišli do osád a spoznávajú túto problematiku, takže budú o tom fundovanejšie hovoriť v parlamente. Aj tie návrhy zákonov, ktoré predložíme, budú oveľa fundovanejšie a budú cez opatrenia riešiť problémy, ktoré osobne spoznali,“ povedal Pollák.

Na Luníku IX dlhodobo pôsobia bratia Saleziáni Dona Bosca. Vybudovali tu svoje stredisko i kostol. „Žijeme medzi nimi. Snažíme sa počúvať a rozmýšľať, aké riešenia by boli vhodné pre túto komunitu. Ani my nemáme nejaké hotové riešenia,“ hovorí salezián Jozef Žembera. Doložil, že niektorí Rómovia spolupracujú, iní sú k nim indiferentní, ďalší im hádžu do areálu smeti. Podľa jeho názoru, ak dostanú Rómovia prácu, tá sama o sebe nevyrieši nič, no Rómovia by mali mať podmienky, aby mohli rozvíjať sami seba.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá