Prezidentka v New Yorku navštívila Slovákov, ktorí pracujú v OSN

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa v rámci svojej návštevy Spojených štátov v New Yorku stretla so Slovákmi, ktorí pracujú v Organizácii Spojených národov. V inštitúcii je stále zamestnaných menej žien ako mužov, no v poslednom čase sa počty začínajú vyrovnávať.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre Európu, Strednú Áziu a Severnú a Južnú Ameriku pre politické a mierové otázky a odbor mierových operácií Miroslav Jenča uviedol, že jej prejav zaujal účastníkov podujatia aj predstaviteľov OSN. "Bolo to vidno aj počas jej vystúpenia na tvárach účastníkov, ktorí boli v sále, ale aj pokiaľ počúvam ohlasy v OSN – či už ide o sekretariát, alebo o členské krajiny OSN," uviedol Jenča.

Prezidentka podľa neho zareagovala na výzvu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby účastníci summitu hovorili o konkrétnych opatreniach. Ako zdôraznil, Čaputová mala krátky, veľmi zrozumiteľný prejav s jasnými cieľmi a príspevkami Slovenska k boju proti globálnemu otepľovaniu a klimatickým zmenám. Dodal, že slovenská prezidentka má okrem toho v OSN v tejto oblasti aj "morálnu váhu", keďže problematike sa venovala aj pred nástupom do funkcie hlavy štátu.

Jenča pripomenul, že Slovensko má významné zastúpenie v štruktúrach OSN. "Pokiaľ ide o vysoké posty, zastúpenie Slovenska je veľmi solídne a nebudeme skrývať, že mnohé krajiny nám ho závidia. Ale na druhej strane je to aj ocenenie práce ľudí, ktorí pracujú na týchto pozíciách," konštatoval námestník generálneho tajomníka OSN. Na vysokých postoch v OSN má Slovensko v súčasnosti troch predstaviteľov, okrem neho samotného aj výkonnú tajomníčku Ekonomickej komisie OSN pre Európu Oľgu Algayerovú a osobitného predstaviteľa generálneho tajomníka OSN pre koordináciu procesu v Libanone Jána Kubiša. V minulosti zastávali významné funkcie v OSN minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý bol predsedom Valného zhromaždenia, a tiež bývalý šéf diplomacie Eduard Kukan.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá