Danko oslovil šéfov parlamentov: Problémy vyriešime len spolu

Pred štátmi euroázijského priestoru je mnoho úloh, ktoré dokážeme vyriešiť len spoločným úsilím. Sú to najmä otázky hospodárskej spolupráce a rozvoja, bezpečnosti a stability regiónu. Vo svojom príhovore po otvorení 4. summitu predsedov parlamentov euro-ázijských krajín v Kazachstane to vyhlásil predseda národnej rady Andrej Danko.

Danko: Cestou je dialóg

Slovensko podľa neho podporuje projekty úpravy infraštruktúry "Jeden pás, jedna cesta" (One Belt One Road). Stretnutie predsedov parlamentov poskytuje podľa Danka cennú príležitosť diskutovať o rozvoji spolupráce medzi Európou a Áziou.

"Pred štátmi euroázijského priestoru je mnoho úloh, ktoré dokážeme vyriešiť len spoločným úsilím. Sú to najmä otázky hospodárskej spolupráce a rozvoja, bezpečnosti a stability regiónu. Medzinárodná spolupráca, vrátane spolupráce národných parlamentov, je kľúčovou podmienkou riešenia týchto problémov," vyhlásil šéf slovenského parlamentu pred delegátmi z viac ako 60 krajín Európy a Ázie.

Podľa Danka je dôležité ukázať, že štáty sú schopné viesť konštruktívnu a vecnú diskusiu. Verí, že summit bude jasným odkazom, že len dialóg je cesta, ako bojovať so zlom, manipuláciou a egoizmom dnešnej doby. Šéf NR SR sa vo svojom prejave dotkol aj vzťahov s Európskou úniou. "Slovensko je jednou z najotvorenejších ekonomík. Sme členmi EÚ aj schengenského priestoru. Mrzí ma, že i tu medzi nami nie je viac predstaviteľov EÚ. Vždy však na každom stretnutí predsedov európskych parlamentom tlmočím poznatky, ktoré sa tu učím už tretíkrát. EÚ sa nesmie izolovať," vyhlásil.

Za významnú označil Danko tému digitálnej agendy. "Je dôležité, aby sme sa zamysleli nad vytvorením univerzálnych pravidiel pre digitálny priestor, kybernetickú bezpečnosť, ale aj zavádzanie daní na digitálne podnikania," pripomenul na summite. Doplnil tiež, že medzi najväčšie bezpečnostné hrozby súčasnosti patrí terorizmus. "Plne podporujem zostavenie zoznamu teroristických organizácií," uviedol.

TOP videá

Investície v Ázii i v Afrike

Nadštandardné vzťahy s Ruskom na úrovni parlamentov nám otvárajú kontakty nielen v Ázii, ale aj napríklad v Afrike. V súvislosti s utorkovým 4. summitom predsedov parlamentov euro-ázijských krajín v Kazachstane to povedal predseda národnej rady Andrej Danko.

Doplnil, že sa pokúsi nasmerovať aj náš podnikateľský segment do spolupráce s Ruskom, aby sa Slovensku podarilo presadiť na ďalších trhoch. "Rusko je dnes veľký gestor aj pre obchodné vzťahy v Afrike, v Ázii a my máme veľmi dobré vzťahy a veľký potenciál. Všetko je založené na osobných väzbách. Nestačí len prísť, musíte komunikovať. Máme vynikajúce vzťahy takmer s každým lídrom, ktorý sa zúčastňuje na euro-ázijskom summite," povedal Danko novinárom.

"Budem sa pokúšať nasmerovať aj náš podnikateľský segment, aby sme vyťažili z toho, ako Rusi pripravujú koncepciu investícií v Afrike, kde nám ponúkajú spoločné investície," skonštatoval šéf slovenského parlamentu. Ako príklad uviedol Maďarov, ktorí spoločne s Rusmi investujú v Egypte v oblasti železničnej dopravy. "To isté garantujú Rusi nám. (...) Hovoria, poďme spolu na africký trh, my zabezpečíme platbu, vy dodáte výrobky. Naozaj sú konkrétne príklady, keď lídri okolitých štátov nespia. Nestačí sedieť doma, musíme takto aktívne budovať zahraničnú politiku, investície, pretože vidíme v okolitých štátoch, že to funguje," dodal Danko.

Heslom utorkového stretnutia predsedov parlamentov euroázijských krajín je "Väčšia Eurázia: Dialóg. Dôvera. Partnerstvo". Účastníci na rokovaniach predstavia svoju víziu a tiež spôsoby, ako zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj euroázijského priestoru. Okrem NR SR má na summite zastúpenie aj ďalších vyše 60 parlamentov, napríklad z Rakúska, Maďarska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Kórejskej republiky, Japonska či Ruska.

Stretnutie predsedov parlamentov euro-ázijských krajín je fórum členov parlamentov vytvorené na základe iniciatívy Národného zhromaždenia Kórejskej republiky podporenej Štátnou dumou Ruskej federácie. Okrem Danka vystúpili na summite s príhovorom predstavitelia Ruska, Južnej Kórey, Číny či Turecka. Za hostiteľskú krajinu mal príhovor bývalý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá