Absolútne neprijateľné. Macronove slová odmietli SNS i premiér

Aktualizované:
Koaličná SNS nesúhlasí s vyhláseniami francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, týkajúcich sa štátov Európskej únie, ktoré odmietajú promigračnú iniciatívu. Strana tak reagovala na stretnutie Macrona s talianskym predsedom vlády Giuseppem Contem. K názoru sa pripája aj premiér Peter Pellegrini.

Paška: Je to nemiestna vyhrážka

"Verejnému prehláseniu prezidenta Macrona, že všetky členské štáty EÚ budú musieť akceptovať dohodu na automatickom mechanizme prerozdeľovania migrantov, inak budú finančne potrestané, sa preto nedá rozumieť inak, ako nemiestnej vyhrážke či neprijateľnému nátlaku voči slobode rozhodovania suverénnych štátov a ich vlád o svojej vnútornej politike," uviedol podpredseda SNS Jaroslav Paška.

SNS pripomenula, že Slovenská republika je slobodný, suverénny, medzinárodne rešpektovaný, demokratický štát, ktorý má právo sám a slobodne si rozhodovať o tom, komu v rámci medzinárodne prijatých konvencií a pravidiel a za akých podmienok umožní vstúpiť a pobývať na svojom území. Očakáva preto od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR "okamžitú a dôraznú reakciu" na "nemiestne, nepriateľské a absolútne neprijateľné" vyhlásenie Macrona.

Problém rozdeľovania migrantov

Francúzsky prezident tento týždeň prehlásil, že štáty EÚ čoskoro dosiahnu dohodu na "automatickom" prerozdeľovaní migrantov zachránených na mori. Francúzsky prezident vyzval na dohodu, na ktorej sa budú podieľať všetky krajiny EÚ, inak budú "potrestané finančne". Politika EÚ musí v tejto otázke kombinovať humanitu, solidaritu a efektívnosť, konštatoval Macron a vyzval na väčšie úsilie pri repatriovaní neúspešných uchádzačov o azyl.

Taliansky premiér Conte uviedol, že získal podporu Francúzska pre systém prerozdeľovania migrantov v tom zmysle, že Rím by sa mohol spoľahnúť na celú EÚ, čo sa týka automatického prijímania podielu zo všetkých nových príchodov migrantov, len čo budú zachránení. Macron a Conte sa tiež dohodli na "spoločnej iniciatíve" v Líbyi, kde sa budú snažiť o stretnutie všetkých bojujúcich strán v rámci ďalšieho pokusu o nastolenie mieru. Taliansko predtým obviňovalo Francúzsko z podkopávania snáh o ukončenie občianskej vojny v tomto severoafrickom štáte, ale podľa Macrona Rím a Paríž úzko spolupracujú.

Reagoval rezort zahraničia aj premiér

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v reakcii na tvrdenia SNS uviedlo, že Slovensko je zásadne proti akémukoľvek systému povinného prerozdeľovania migrantov. "Takýto systém sa už v minulosti ukázal ako nefunkčný a navyše by vytvoril len ďalší stimul pre migrantov odhodlaných vydať sa na riskantnú cestu do Európy cez Stredozemné more, a tým pádom by znamenal aj podporu pre pašerácke siete, ktoré na tom zarábajú," komentoval riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Podľa rezortu zahraničných vecí Slovensko naďalej presadzuje riešenia, ktoré sú postavené na európskom konsenze, sú udržateľné, systémové a sústredia sa v prvom rade na príčiny a korene migrácie, nie až na jej dôsledky.

Predseda vlády Peter Pellegrini podľa jeho slov nikdy nebude súhlasiť s návrhom, ktorý by akýmkoľvek spôsobom prikazoval Slovensku prijať migrantov z rozhodnutia iných krajín. Odmieta aj systém ich povinného prerozdeľovania. S podobným stanoviskom budú vystupovať aj všetci členovia vlády. Vyhlásenia o tom, že krajiny, ktoré nechcú prijať migrantov, by mali byť potrestané, považuje premiér za nevhodné pri hľadaní riešení, ktoré majú byť postavené na európskom konsenze.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá