Nie je nič lepšie ako členstvo v EÚ, vyhlásil Lajčák v New Yorku

Bratislavský inštitút pre bezpečnostnú politiku Globsec je globálnou organizáciou, čoho potvrdením bola aj jeho konferencia v centre New Yorku, povedal pre médiá jeden z jej účastníkov, slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Vystúpil na konferencii

Newyorská konferencia Globsecu niesla názov "Tridsať rokov demokratickej transformácie v strednej a východnej Európe: nedokončená záležitosť?". Na slávnostnom večierku na záver konferencie predniesla prejav aj prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Lajčáka ani 30 rokov po skončení totality v strednej Európe nie je dôvod na sebauspokojenie napriek tomu, že krajiny z tejto oblasti dosiahli to, na čom sa zhodla väčšina ich občanov – členstvo v spoločenstve demokratických krajín, EÚ a NATO.

Napriek vzrastajúcim pochybnostiam z viacerých strán o správnosti členstva SR v týchto organizáciách je Lajčák "naďalej absolútne presvedčený, že pre Slovensko nie je nič lepšie ako členstvo v Európskej únii, ktorá je sebavedomá, úspešná a dokáže riešiť problémy našich ľudí". Partnerstvo EÚ s USA zároveň označil za správny model pre formovanie SR i celej planéty.

Pre médiá zopakoval svoje vyjadrenie z panelovej diskusie Globsecu, že medzi príčiny nedôvery občanov v EÚ patrí jej zlyhanie, keď nedokázala včas zareagovať na finančnú či migračnú krízu. Okrem toho sa "spoločenstvo, ktorého sme súčasťou", podľa jeho slov dopustilo aj porušení medzinárodného práva. "Ťažko môžete vyčítať iným, čo ste urobili aj sami," upozornil.

Prišla aj kritika

Poukázal aj na rast nových technológií. "Jedným z paradoxov dnešnej doby je, že prístup k informáciám nikdy nebol tak jednoduchý a zároveň ľudia nikdy neboli tak dezinformovaní alebo dezorientovaní, ako sú dnes,"skonštatoval. "Záver je, že sa treba rozprávať s ľuďmi, hovoriť veci na rovinu, pravdivo a treba používať taký jazyk, aby mu ľudia rozumeli," nazdáva sa Lajčák.

V panelovej diskusii viackrát kritizoval západný svet, že sa vzdal presadzovania ideálov a vízií, čoho výsledkom je strata dôvery obyvateľstva. Kritizoval EÚ za to, že v súčasnosti od kandidátskych krajín požaduje prijatie európskych štandardov bez toho, aby im ponúkla jasnú perspektívu členstva. "Postsovietske a balkánske krajiny nesmú byť ponechané v neistote," zdôraznil.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá