Tlak je potrebný. Prezidentka a premiér klimaštrajk podporujú

20.9.2019 14:37

Je dôležité počuť a vidieť apel mladých ľudí, ktorí v uliciach vyjadrujú podporu opatreniam na záchranu planéty. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol premiér Peter Pellegrini. Prezidentku Zuzanu Čaputovú takisto teší, že mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém.

Tlak je potrebný. Prezidentka a premiér klimaštrajk podporujú
Foto: SITA/Branislav Bibel

Pellegrini: Zapojiť sa môže každý

Klimatickú zmenu Pellegrini považuje za vážnu tému, ktorá "sa nastoľuje čoraz naliehavejšie a žiada si od všetkých krajín na svete a ich lídrov obrovskú zodpovednosť". V tejto súvislosti premiér pripomenul opatrenia, ktoré v tomto smere prijala vláda. Spomenul prijatie Envirostratégie 2030, prihlásenie sa k uhlíkovej neutralite do roku 2050 alebo postupné zastavenie ťažby na hornej Nitre.

Zapojiť sa do boja proti zmene klímy však podľa Pellegriniho môže každý človek. "Skúsme pre lepšie životné prostredie urobiť niečo aj my sami, každý jeden deň. Separovaním odpadu, zálohovaním PET fliaš, využívaním alternatívnej dopravy, nepoužívaním neekologických materiálov," vyzval premiér, podľa ktorého spoločné úsilie prinesie lepšie výsledky pre všetkých.

Čaputová iniciatívu víta

Prezidentka sa ku klimatickej téme takisto vyjadrila na sociálnej sieti. Teší ju, že mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém doma, ako aj na medzinárodnej úrovni. S organizátormi klimatického štrajku sa stretla minulý týždeň.

"Veľmi vítam ich iniciatívu. Tlak, ktorý na riešenie klimatickej krízy svojimi aktivitami vyvíjajú, je pre Slovensko, pre Európu, aj pre celý svet nesmierne potrebný," uviedla prezidentka v súvislosti s organizátormi. Zopakovala tiež, že súčasná generácia je prvou, ktorá vážne pociťuje dôsledky klimatickej zmeny a zároveň poslednou, ktorá s ňou ešte môže niekto urobiť.

V Bratislave, Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici sa v piatok koná klimatický štrajk, ktorý organizuje iniciatíva Fridays for Future. Za protest sa postavilo viac než 70 mimovládnych organizácií, podporuje ho aj minister životného prostredia László Sólymos, Slovenská akadémia vied, Slovenský hydrometeorologický ústav, viacero univerzít a stredných škôl.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok