Danko oznámil dátum piatej voľby kandidátov na ústavných sudcov

Danko oznámil dátum piatej voľby kandidátov na ústavných sudcov
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Poslanci budú opäť voliť kandidátov na ústavných sudcov v stredu 25. septembra po hlasovaní o 17.00 h. V pléne to vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko. Diskusia o voľbe bude v stredu o 14.00 h.

Na zvolenie potrebného počtu kandidátov vyzval snemovňu aj predseda ústavného súdu Ivan Fiačan. V pléne vyhlásil, že je potrebné zabezpečiť riadny chod tohto ústavného orgánu. Poukázal pri tom na nefunkčnosť súdu a množiace sa nevybavené podania a nepridelené spisy. Poslanci budú kandidátov vyberať zo 16 uchádzačov. Pôjde už o piatu voľbu. Snemovni sa stále nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov. Zvoliť by mali ešte štyroch.

Na ústavnom súde sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Zákonodarcovia v doterajších voľbách zvolili 14 kandidátov.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na ústavnom súde je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá