Kauza Černáka a Kána ide do finále, verdikt oznámia v novembri

Aktualizované:
Proces s bývalým bossom podsvetia Mikulášom Černákom a jeho pravou rukou Jánom Kánom v kauze vraždy poľského milionára Grzegorza Szymaneka sa blíži do finále. Banskobystrický okresný súd už vypočul všetkých svedkov a vykonal väčšinu dôkazov. Kým Černákovi sa doživotný trest nezmení, Kánovi hrozí väzenie od 12 do 15 rokov.

Černák prestal mlčať

Po viac než 20 rokoch od brutálnej popravy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka speje do finále proces s obžalovanými z jeho vraždy. Na lavici obžalovaných na Okresnom súde v Banskej Bystrici sedí na doživotie odsúdený Mikuláš Černák, ktorý vinu v zmysle obžaloby priznal a všetko oľutoval, a jeho niekdajšia pravá ruka Ján Kán. Ten je na slobode, tvrdí, že je nevinný a celé je to nezmysel. Po utorku je zrejmé, že záverečné reči prokurátora a obhajoby odznejú 7. novembra, kedy sa očakáva i vyhlásenie rozsudku.

"Mikuláš Č. v roku 2013, respektíve 2014, prestal mlčať a odvtedy sa priznáva ku všetkej trestnej činnosti, na ktorej sa zúčastnil. Tento istý postoj prejavil i na hlavnom pojednávaní. A netýka sa to len tohto trestného konania, ale aj iných, v ktorých vystupuje či už ako obvinený, alebo svedok," konštatoval obhajca Miloš Maďar. Ako uviedol, motivácia jeho klienta nie je pomstiť sa niekomu, alebo krivo obviňovať. Usvedčuje sám seba.

"On tvrdí, chcem sa priznať ku všetkému, čo sa mi kladie za vinu, a tak sa správam a konám. Jeho postoj je nemenný, hovorí svoju verziu o tom, ako sa udalosti udiali. V súčasnosti vypovedá k viacerým skutkom," zdôraznil Maďar. Ako dodal, Černák sa v utorok vyjadril, že na novembrovom pojednávaní sa nezúčastní. Ak rozhodnutie nezmení, rozsudok vyhlásia v jeho neprítomnosti.

Mali ísť "postrašiť Poliaka"

Mužov na lavici obžalovaných vinia z usmrtenia Grzegorza Szymaneka. K tomu došlo na jeseň v roku 1997 pri chate za obcou Polomka v okrese Brezno. Černák, v tom čase označovaný za bossa banskobystrického podsvetia, mal Poliakovi jedenkrát streliť z pištole do úst a následne Ján Kán z tej istej zbrane do oblasti hrudníka. Údajne išlo o objednávku ľudí z Poľska a cieľom bolo výkupné. Černáka v tejto kauze už raz súdy oslobodili pre nedostatok dôkazov.

Kána v procese usvedčuje Alexander "Šani" Horváth, ktorý ešte v marci počas výsluchu uviedol, že bol pri skutku a strieľal aj Ján Kán. Detailne opísal, ako mali ísť iba "postrašiť Poliaka", ako na chate videl pripútaného Grzegorza Szymaneka a ako Černák kázal svojim ľuďom vykopať jamu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá