Z vojenských skladov mizla munícia, po novom ich strážia vojaci

Z vojenských skladov mizla munícia, po novom ich strážia vojaci
Zdroj foto: TASR/AP ilustračné
Vojenské muničné sklady po novom strážia profesionálni vojaci. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Rezort tiež zaviedol častejšie fyzické kontroly munície a inventúry skladov.

Kým v minulosti sa detailne kontrolovali raz za päť rokov, teraz sa budú každé tri roky. O týchto zmenách ministerstvo začalo uvažovať ešte v roku 2016, keď odhalili, že vo vojenských skladoch chýba munícia. Národná kriminálna agentúra následne informovala, že v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Tlačový odbor ministerstva obrany neodpovedal na otázku, či odvtedy evidovali nové problémy.

„Objekty útvarov a zariadení Ozbrojených síl SR sú v súčasnosti strážené profesionálnymi vojakmi a zamestnancami zaradenými v dozornej a strážnej službe. Vojenská polícia v zmysle svojich oprávnení vykonáva v muničných skladoch kontrolu výkonu strážnej služby, pričom je vykonávaná na pravidelnej báze v denných aj nočných hodinách," povedala Capáková. Dodala, že pravidelne robia aj kontroly samotných objektov a ich technického zabezpečenia, pre čo prijali viaceré opatrenia. „Ako príklad možno uviesť skrátenie intervalu inventarizácie 100 percent skladových zásob munície v muničných skladoch z piatich rokov na tri, priebežné inventarizácie, či zintenzívnenie kontroly zo strany veliteľských orgánov," doplnila hovorkyňa ministerstva.

Po informáciách v roku 2016 o tom, že v skladoch chýba značná časť munície, nariadilo ministerstvo obrany hĺbkovú kontrolu všetkých zásob. Na základe nej prijalo spomínané opatrenia. Pochybenia sa objavili v muničnom sklade Trenčín-Kubrá, Sklené a tiež v útvaroch v Rožňave a Novákoch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá