Vymeňte auto za bicykel či chôdzu. Začal sa týždeň mobility

Aktualizované:
Začal sa Európsky týždeň mobility. Jeho cieľom je motivovať ľudí, aby využívali udržateľné spôsoby dopravy, akými sú verejná hromadná doprava, chôdza či cyklistika. Takáto forma prepravy má prispieť k zníženiu emisií uhlíka a k zlepšeniu kvality ovzdušia.

Presvedčiť ľudí, aby uprednostnili aktívne spôsoby dopravy, ako sú chôdza a cyklistika, má za cieľ Európsky týždeň mobility. Začína sa v pondelok 16. septembra. Ako informovala Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia, do národnej kampane sa zatiaľ prihlásilo 55 samospráv. Množstvo podujatí po celom Slovensku spojí tohtoročná téma "Bezpečne na bicykli a pešo". Aktivity majú podľa SAŽP, ktorá kampaň koordinuje, obyvateľom priblížiť, aké výhody im bicykel či chôdza, prípadne využitie verejnej dopravy prináša. Presvedčiť ich má sociálna a ekonomická dostupnosť, spoľahlivosť aj pozitívny vplyv na zdravie a prírodu.

Po vzore mesta Nováky sa počas ETM 2019 objaví v Banskej Bystrici a Trnave napríklad aktivita nazvaná "Pešibus"."Rodič či iný dospelý dobrovoľník kráča po vopred určenej trase do školy a na dohodnutých zastávkach mu rodičia odovzdávajú svoje deti, žiakov prvého až štvrtého ročníka, ktoré tak v skupine, pod dohľadom a bezpečne prídu do cieľa," približuje agentúra. Viaceré samosprávy podľa SAŽP zaregistrovali na stránke ETM aj zrealizované trvalé opatrenia zamerané na udržateľnú mobilitu. Mnohé sú zamerané na dopravnú infraštruktúru pre peších a cyklistov.

Európsky týždeň mobility vyhlasuje každoročne v termíne od 16. do 22. septembra Európska komisia s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Aj na Slovensku je naplnený aktivitami zapojených samospráv a ich partnerov, ktoré tradične uzatvára Deň bez áut.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá