Ropný trh je v ohrození, útok na Saudi Aramco vyvolal obavy

Aktualizované:
Útok na ropné zariadenia spoločnosti Saudi Aramco na východe Saudskej Arábie vyvolal na svetovom ropnom trhu veľké obavy. Vynútené zníženie produkcie ropy o päť miliónov sedemstotisíc barelov denne je nebezpečnou situáciou, ktorá preverí odolnosť trhu s touto strategickou surovinou.

Reálna hrozba pre stabilitu

Európska únia upozornila na "reálne ohrozenie regionálnej stability" na Blízkom východe po útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Existuje riziko, že útoky narušia svetové dodávky ropy. K zodpovednosti za útoky dronmi zo sobotňajších ranných hodín sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci známi ako húsíovia, ktorých podporuje Irán, pripomenula tlačová agentúra Reuters. "Včerajší útok dronmi na dve ropné zariadenia spoločnosti Aramco v Saudskej Arábii predstavuje reálnu hrozbu pre regionálnu stabilitu," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej.

"V čase, keď sa napätie v regióne stupňuje, tento útok podkopáva prebiehajúcu prácu na deeskalácii a na dialógu," dodala hovorkyňa. Zároveň vyzvala na "maximálnu zdržanlivosť a upokojovanie situácie". Ďalšie podrobnosti nespomenula. Rijád oznámil, že v dôsledku útokov dronmi dočasne pozastavil prevádzku v závode na spracovanie ropy v Búkjaku a na ropnom poli Churajs na východe Saudskej Arábie.

Môže otriasť cenami

Saudskoarabský minister energetiky Abdal Azíz bin Salmán vyhlásil, že útoky na zariadenia štátnej spoločnosti Saudi Aramco majú za následok pokles produkcie o 5,7 milióna barelov ropy denne, čo je zhruba polovica dennej ťažby Saudskej Arábie a päť percent celosvetových dodávok ropy. Podľa predstaviteľov krajiny by tento výpadok mali nahradiť zásoby, ktoré má kráľovstvo vytvorené.

Hoci trhy boli v nedeľu zatvorené, útoky by mohol otriasť svetovými cenami, píše AP. Zvýšili tiež celkové napätie v regióne v čase stupňujúcej sa krízy medzi USA a Iránom v súvislosti s rozpadávajúcou sa jadrovou dohodou Teheránu s veľmocami z roku 2015. Pompeo v sobotu večer pripísal zodpovednosť za útoky v Saudskej Arábii priamo Iránu, hoci dôkazy o svojom tvrdení neposkytol.

USA, ďalšie západné krajiny, ich spojenci v Perzskom zálive i experti OSN obviňujú Irán, že dodáva húsíom zbrane a drony, čo Teherán popiera. Irán v nedeľu poprel účasť na spomínanom sobotňajšom útoku jemenských povstalcov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá