V kráľovskej 16. etape triumf Francúza Voecklera

V kráľovskej 16. etape triumf Francúza Voecklera
Zdroj foto: SITA
Víťazom 16. etapy cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Pau do Bagnéres-de-Luchon a merala 197 km, sa stal Francúz Thomas Voeckler. Bolo to jeho druhé prvenstvo v tohtoročnej 99. edícii najprestížnejších cyklistických pretekov na svete.

Etapu zvládol za 5:35:02 h, čím dosiahol rýchlostný priemer 35,3 km/h. Druhý prišiel do cieľa o 1:40 min neskôr Dán Chris Anker Sörensen, bronzová pozícia patrila Španielovi Jonovi Izaguirremu, ktorý zaostal už takmer o tri a pol minúty.

Prví traja cyklisti v celkovej klasifikácii líder Bradley Wiggins z Veľkej Británie, jeho krajan Chris Froome a Talian Vincenzo Nibali sa pozorne strážili. V cieli boli o vyše 7 minút neskôr ako víťazný Voeckler. Štvrtý Cadel Evans ich tempu nestačil a výrazne zaostal.

Etapa s prívlastkom "kráľovská“ so slávnymi pyrenejskými stúpaniami na čele s Tourmaletom bola od úvodu mimoriadne zaujímavá. Už po dvadsiatich kilometroch sa na čele vytvorila silná takmer 40-členná skupina, v ktorej najlepším v celkovom poradí bol Španiel Egoi Martinez z ProTeam Euskaltel-Euskadi na 18. mieste. Za lídrom celkovej klasifikácie Bradleym Wigginsom zaostával o viac ako 18 minút. Na prvej horskej prémii na 54. km už mali náskok pred hlavným poľom štyri a pol minúty. Prvý na vrchole Col d'Aubisque vo výške 1709 m n. m. bol Francúz Thomas Voeckler, ktorý sa vďaka zisku 25 bodov za prvenstvo posunul už na tretie miesto v boji o bodkovaný dres najlepšieho vrchára.

Náskok skupiny sa neustále zvyšoval. Na úpätí legendárneho stúpania na Col du Tourmalet už hlavné pole zaostávalo o 6 minút. Devätnásťkilometrové stúpanie na vrchol vo výške 2115 m n.m. poriadne natiahlo čelnú skupinu. Svoje vrchárske kvality opäť potvrdil Thomas Voeckler, druhý bol jeho krajan Brice Feillu. Hlavné pole prišlo na prémiu o viac ako desať minút neskôr. Pri zjazde z Tourmaletu mal nepríjemný pád skúsený, už 39-ročný George Hincapie z USA.

Dvojica Voeckler - Feillu šliapala na čele s 90-sekundovým náskokom pred svojimi najbližšími prenasledovateľmi - štvorčlennou skupinou, v ktorej boli Dán Chris Anker Sörensen, Španiel Jon Izaguirre, Nemec Jens Voigt a Kazach Alexander Vinokurov. Aj tretia horská prémia na Col d´Aspin (1498 m n. m.) sa stala korisťou Voecklera. V hlavnom peletóne začali aktívne pracovať najmä jazdci tímu Liquigas-Cannondale a náskok vedúcich cyklistov sa začal zmenšovať. V záverečnom stúpaní "kráľovskej“ etapy na 1569 m vysoký Col de Peyresourde zvŕšil svoju spanilú jazdu Thomas Voeckler, ktorý sa vydal na veľké sólo. Štvrté prvenstvo na horskej prémii ho definitívne posunulo na čelo hodnotenia súťaže vrchárov. Na vrchole mal pred v tej chvíli druhým Sörensenom náskok bezmála jeden a pol minúty. Nasledoval takmer 15-kilometrový zjazd do cieľa v Bagnéres-de-Luchon, v ktorom si už Voeckler svoj náskok udržal a zožal ovácie tisícok fanúšikov.

"Bola to extrémne ťažká etapa, určite to bolo náročnejšie vybojované prvenstvo ako v desiatej etape do Bellegarde-sur-Valserine. Pred začiatkom Tour som si nedával za cieľ zisk bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Mojím cieľom sa to stalo až pred touto etapou, keď som si uvedomil, že nemám až takú veľkú stratu, aby sa to nedalo zlikvidovať. Teraz už vidím, že by práve toto mohlo byť mojou hlavnou ambíciou v ďalších pretekoch. Som šťastný, že som na čele poradia vrchárov. Bolo to ťažké dostať sa na prvú priečku, ešte ťažšie bude udržať si ju až do cieľa,“ povedal v prvom televíznom interview víťaz 16. etapy Thomas Voeckler.

Výsledky 16. etapy (Pau - Bagnéres-de-Luchon, 197 km):
1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 5:35:02 h, 2. Chris Anker Sörensen (Dán.) Saxo Bank - Tinkoff Bank +1:40 min, 3. Gorka Izaguirre Insausti (Šp.) Euskaltel - Euskadi, 4. Alexander Vinokurov (Kaz.) Astana Pro Team obaja +3:22, 5. Brice Feillu (Fr.) Saur-Sojasun +3:58, 6. Jens Voigt (Nem.) Radioshack-Nissan +4:18, 7. Daniel Martin (Ír.) Garmin-Sharp, 8. Simone Stortoni (Tal.) Lampre - ISD. 9. Gianpaolo Caruso (Tal.) Kaťuša všetci +6:08, 10. Laurens Ten Dam (Hol.) Rabobank Cycling Team + 6:11

Poradie po 16. etape:
1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 74:15:32 h, 2. Chris Froome (V. Brit.) Sky +2:05 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:23, 4. Jürgen van den Broeck (Belg.) Lotto +5:46, 5. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +7:13, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +7:55, 7. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +8:19, 8. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +9:09, 9. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +10:10, 10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +11:43,

Zelený dres (bodovacia súťaž): Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale
Bodkovaný dres (súťaž vrchárov): Thomas Voeckler (Fr.) Europcar
Biely dres (súťaž mladých jazdcov do 25 rokov): 1. Tejay van Garden (Hol.) BMC Racing team

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá